Emerytura z funduszy UE? OIPE coraz bliżej. Polacy będą mogli odkładać pieniądze za granicą

Projekt ustawy o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym trafi teraz do komitetów Rady Ministrów. Wcześniej zakończyły się konsultacje w Komitecie do Spraw Europejskich. Przepisy pozwalające Polakom odkładać na emeryturę w III filarze poza krajem mają wejść w życie w marcu 2022 r.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to ustawa, która realizuje unijne rozporządzenie 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r. Pozwoli odkładać pieniądze na emeryturę w funduszach innych krajów Unii Europejskiej.

Konsultacje nad projektem ustawy w Komitecie do Spraw Europejskich dobiegły końca jeszcze w listopadzie. Teraz projektem zajmą się pozostałe komitety Rady Ministrów, a po przyjęciu przez rząd zostanie on poddany głosowaniu w Sejmie. Według "Rzeczpospolitej" ustawa wejdzie w życie 23 marca 2022 r.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Na emeryturze przeżyjemy tylko dorabiając? "Na ZUS nie ma co liczyć"

Emerytura z unijnych funduszy. Na czym polega?

OIPE pozwoli Polakom odkładać na emeryturę w III filarze poza krajem. Skorzystać z niego będą mogły osoby od 15. roku życia na zasadach podobnych do IKE. "Dochody z inwestowania wpłaconych na OIPE środków będą zwolnione z opodatkowania. Pod warunkiem jednak, że wypłata tych środków nastąpi dopiero po osiągnięciu 60 lat przez oszczędzającego lub 55 lat, ale po nabyciu uprawnień emerytalnych oraz dokonywaniu wpłat na subkonto OIPE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo też dokonaniu ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o ich wypłatę" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

W przypadku oszczędzania w zagranicznej instytucji finansowej polski rząd ma pobierać przy wypłacie 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego. Bez znaczenia będzie to, z jakiego tytułu takie świadczenie z zagranicznego konta lub subkonta będzie wypłacane.

Przeczytaj więcej informacji o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)Inflacja zje podwyżki emerytur? Polski Ład może nie wystarczyć

Dożywotnia renta

Narodowy Bank Polski przekazał w opinii do projektu ustawy o OIPE pomysł wprowadzenia emerytur w formie dożywotnich rent waloryzowanych inflacją. 

"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych, jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisał NBP w opinii do ustawy o OIPE, sygnowanej nazwiskiem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: