27 grudnia - czy to dzień wolny od pracy? Nowe święto państwowe już w 2021 roku

27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy w Polsce obchodzone będzie nowe święto państwowe. Tego dnia przypada bowiem rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego z 1918 roku. Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to upamiętniane będzie 27 grudnia. Jego celem jest wspomnienie o zwycięskim zrywie Polaków z lat 1918-19 przeciwko Niemcom.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

27 grudnia nowe święto państwowe - czy to dzień wolny od pracy? 

27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że "trudno byłoby" forsować taki projekt w Sejmie. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prezydent dodał, że "idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Apel o ustanowienie święta upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie zostało zainicjowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski

Dni wolne od pracy w 2021 roku

W tym roku czekają nas jeszcze tylko dwa dni wolne od pracy, które przypadają:

  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Pierwszy z tych dni, 25 grudnia, wypada w sobotę. Z tego tez powodu pracodawcy muszą oddać jeden dzień wolny swoim pracownikom. Dzień odbioru dnia wolnego wyznaczany jest zwykle przez pracodawcę. 

Znamy również kalendarz dni wolnych w 2022 roku. Znajdziecie go w galerii zdjęć do artykułu. 

Więcej o: