Prezes Enea Oświetlenie stracił stanowisko. Firmowe pieniądze miały być wydawane na wakacje

Dziennikarze TVN24 zdobyli informacje w sprawie firmowych pieniędzy spółki Enea Oświetlenie. Jak się okazało, pokrywano nimi koszty prywatnych wydatków, jak rodzinne wyjazdy czy hotel podczas urlopu. Stanowisko stracił prezes firmy i działacz PiS Rafał Gietka.

Rafał Gietka, związany z partią PiS, przejął stanowisko prezesa spółki Enea Oświetlenie w 2020 roku. Rok później do rady nadzorczej firmy wpłynął anonim, w którym poinformowano, że prezes łamie obowiązujące w firmie zasady. 

Zobacz wideo Co jest największym problemem PiS? Prof. Marciniak: Zdecydowanie inflacja

Enea Oświetlenie. Prezes firmy miał opłacać z firmowych pieniędzy prywatne wydatki

Dziennikarze reporterskiego magazynu "Czarno na białym" poinformowali o zdobyciu dokumentów, z których wynika, że Gietka opłacał prywatne wydatki służbową kartą. Miał jej używać m.in. na wyjazdach rodzinnych, w celu pokrycia kosztów hoteli oraz paliwa podczas prywatnych wyjazdów, a także płacąc nią za słodycze czy hot dogi. 

Więcej wiadomości z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

410 tys. polskich dzieci na skraju ubóstwa. Wyniki raportu EAPN Polska Ponad 2 mln Polaków żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa. To setki tysięcy dzieci

Jak relacjonuje Onet.pl, wydatki byłego już prezesa Enea Oświetlenie potwierdziła rada nadzorcza spółki. Posiedzenie w tej sprawie odbyło się w czerwcu bieżącego roku, z kolei w listopadzie po kontakcie dziennikarzy TVN24, przewodnicząca rady przekazała, że Gietka zwrócił wszystkie pieniądze firmie. "Kilka godzin później ze strony internetowej spółki zniknęło jego zdjęcie i adnotacja, że jest prezesem Enea Oświetlenie" - przekazał portal. 

Stanowisko prezesa spółki objęła szwagierka posła PiS

Były prezes spółki odmówił dziennikarzom TVN-u udzielenia komentarza w sprawie przekazując, że udaje się na urlop. Z kolei rzecznik firmy przesłał wiadomość, w której podkreślił, że wszystkie wydatki wskazane przez radę nadzorczą zostały przez Gietkę uregulowane, a także że 12 listopada złożył on rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. 

Po zwolnieniu stanowiska prezesa Enea Oświetlenie przez Gietkę, zostało ono objęte przez Magdalenę Jackiewicz, która jak się okazało, jest szwagierką posła Prawa i Sprawiedliwości Artura Szałabawki.

Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty Posłowie obradują nad całkowitym zakazem aborcji. W całym kraju protesty [ZDJĘCIA]

Więcej o: