Bon turystyczny - do kiedy ważny? Parlament bliski przedłużenia 500 plus na wakacje 2022 roku

Bon turystyczny to dodatkowe świadczenie wakacyjne w wysokości 500 zł na k każde dziecko. Parlament pracuje nad wydłużeniem jego ważności do końca września 2022 roku.

Bon turystyczny wprowadzono na początku pandemii. W ten sposób rząd postanowił dofinansować będącą w kłopotach branżę turystyczną. Świadczenie to wynosi 500 zł na każde dziecko do wydania w granicach Polski w wybranych obiektach.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

Bon turystyczny - do kiedy ważny?

Bon turystyczny może zostać wykorzystany do 31 marca 2022 roku. To pierwotny termin, który rząd postanowił jednak przedłużyć. Projekt wydłużenia ważności 500 plus na wakacje zawarto w nowelizacji ustawy covidowej. 17 listopada poprawkę ustawy przyjął Sejm, a ta następnie trafiła ona do Senatu. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W wyższej izbie projekt trafił do połączonych senackich komisji infrastruktury oraz gospodarki narodowej. W poniedziałek 14 grudnia komisje poparły zmiany dot. bonu turystycznego - podaje TVN24 za PAP. Przedłużenie ważności świadczenia jest więc coraz bliżej oficjalnego zatwierdzenia przez obie izby parlamentu. Po tym nowelizacja trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy

Bon turystyczny. Jak go można wykorzystać?

Płatność bonem możliwa jest jedynie w miejscach, które zgłosiły się do programu. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie tego świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Więcej o: