Bon turystyczny. Do kiedy można go zrealizować? Data właśnie się zmienia!

Bon turystyczny będzie obowiązywać do 30 września 2022 r. To efekt zmian ustawy, która przeszła pod koniec roku przez polski parlament. Bon turystyczny zakłada dopłatę do noclegu czy biletu na atrakcję turystyczną w wysokości 500 zł na dziecko.

Bon turystyczny będzie ważny do 30 września 2022 r. - wynika z nowelizacji ustawy "covidowej", która pod koniec roku została przyjęta przez obie izby parlamentu. Tym samym o pół roku przedłużony został termin ważności bonu - zgodnie z wcześniejszymi przepisami kończył się on 31 marca 2022 r.

Zobacz wideo Przełomowy moment dla turystyki kosmicznej. Sukces lotu Virgin Galactic

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

  • Więcej ważnych informacji dla podróżnych przeczytaj na Gazeta.pl

Bon turystyczny. Na czym polega?

Bon turystyczny to rozwiązanie wdrożone po wybuchu pandemii COVID-19. Bon ma wesprzeć finansowo Polaków w organizacji wypoczynku z dziećmi w Polsce, tym samym pomagając szeroko pojętej branży turystycznej (hotelom, pensjonatom, obiektom kultury i rozrywki) w odrobieniu strat wywołanych kryzysem gospodarczym.

Bon turystyczny standardowo opiewa na kwotę 500 zł. Przyznawany jest jednorazowo na każde dziecko w wieku do 18 lat. Co jednak ważne, w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności jego wartość jest dwukrotnie wyższa - wynosi 1000 zł. Bon turystyczny może został wykorzystany na wypoczynek w Polsce, nie można go użyć za granicą.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych planuje budowę portu lotniczego w Bieszczadach (samolot - zdjęcie ilustracyjne)Grecja. Wszyscy podróżni będą musieli okazać negatywny test na COVID-19

Bon turystyczny. Jak go aktywować?

Bon turystyczny dostępny jest w systemie teleinformatycznym ZUS (PUE ZUS - Platformie Usług Elektronicznych ZUS). Aby go aktywować, należy na portalu wejść do zakładki "Ogólny". Następnie wybrać opcję "Polski Bon Turystyczny", a potem "Aktywuj Bon". W następnym kroku wypełniamy krótki wniosek o świadczenie. Jeśli ktoś jest uprawniony do bonu turystycznego, a nie widzi stosownej zakładki w PUE ZUS, powinien żłożyć podpisany wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon turystyczny wysyłany jest na wskazany we wniosku numer telefonu lub adres mailowy. Bon turystyczny to tak naprawdę 16-cyfrowy kod. Aby zrealizować bon, należy okazać bon np. przy zakwaterowaniu w hotelu czy podczas płatności w atrakcji turystycznej. Bonu nie można wymienić na gotówkę.

Bonem turystycznym można płacić kilka razy, aż do wyczerpania pełnej kwoty 500 lub 1000 zł.

Co ważne, bon turystyczny jest akceptowany wyłącznie w miejscach, które przystąpiły do programu. To dziesiątki tysięcy miejsc noclegowych czy atrakcji turystycznych, niemniej wybierając się w dane miejsce koniecznie należy sprawdzić, czy na pewno zrealizowaniu bonu turystycznego będzie możliwe. Można to sprawdzić m.in. na stronie programu.

Zgodnie z ostatnimi informacjami rządu, do przedsiębiorców w ramach bonu turystycznego popłynęły już ok. 2 mld zł. 

Respirator w białostockim szpitalu, 3 grudnia 2020Zero - tyle respiratorów odzyskało Ministerstwo Zdrowia od handlarza bronią

Więcej o: