Polacy nie uciekną przed podwyżkami. Ceny prądu w 2022 roku ostro w górę. Rządowa tarcza zadziała krótko

O ile więcej zapłacimy za prąd w 2022 roku? Podwyżki, które w połowie grudnia zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki, będą odczuwalne. Statystyczny Kowalski, który rachunek odbiera co dwa miesiące, zapłaci o 42 zł netto więcej. Później będzie jeszcze drożej.

Urząd Regulacji Energetyki w połowie grudnia ogłosił, jak będą kształtować się taryfy na energię elektryczną obowiązujące w roku 2022. Polacy muszą się pogodzić z podwyżkami, bo ceny prądu wzrosną o ok. 24 proc.

Prąd droższy. Na początku 2022 roku podwyżka mniej odczuwalna

Jak wyjaśnia URE, w praktyce ma to przełożyć się na podwyżkę rachunków o średnio 21 zł netto miesięcznie. Jeśli zatem nasze rozliczenie przychodzi co dwa miesiące, to rachunek będzie statystycznie wyższy o 42 zł netto.

Na początku roku, z uwagi na obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej, do powyższej kwoty dostawcy nie będą doliczać dotychczasowego podatku VAT. Jego stawka została bowiem czasowo obniżona z 23 do 5 proc. Po upływie kwartału sprzedawcy wrócą jednak do poprzednich rozliczeń. 

Tabela zawiera zestawienie zmian płatności netto rachunku za dystrybucję dla odbiorców.Tabela zawiera zestawienie zmian płatności netto rachunku za dystrybucję dla odbiorców. Źródło: URE

O ile zdrożeje prąd? Dostawcy odkryli karty

Rachunek za energię elektryczną, który otrzymujemy, ma wiele elementów składowych. I poszczególne koszty, które składają się na końcową sumę, wzrosną w różnym stopniu. Stawka za dystrybucję urośnie o ok. 9 proc., za sprzedaż o 37 proc. Przełoży się to na rachunku na podwyżkę w wysokości 24 proc. 

I tak koszty energii - dla statystycznego rachunku - wzrosną o 17 zł netto miesięcznie. Koszty dystrybucji wzrosną do ok. 4-4,50 zł miesięcznie. Łącznie daje to kwotę 21 zł netto. 

Większość Polaków wciąż pod osłoną URE

Podwyżki cen mogą być bardziej dotkliwe dla tych, którzy nie korzystają z taryf regulowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. Jak wyjaśnia URE taryfy zatwierdzane przez Regulatora czterem tzw. sprzedawcom z urzędu mają zastosowanie dla 9,8 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. To  63 proc. z 15,6 mln wszystkich klientów w grupie gospodarstw domowych. Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już ponad 37 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych w naszym kraju (ponad 5,8 mln).

W ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ustawodawca przewidział obniżenie w pierwszym kwartale 2022 roku stawki podatku VAT na sprzedaż energii z 23 do 5 proc. oraz zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r. Znaczna grupa odbiorców będzie również mogła w 2022 r. skorzystać z dodatków osłonowych.

Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów – odbiorców energii elektrycznej. Oznacza to, że realna zmiana płatności odbiorców może być inna niż wskazana w niniejszej informacji - informuje Urząd w komunikacie. 

Więcej o: