Jest decyzja. Budowa nowego odcinka autostrady A2 będzie mogła ruszyć

W przyszłym tygodniu wykonawcy odcinka A2 Gręzów - Siedlce Zachód zostanie przekazany plac budowy. Umożliwia to decyzja ZRID, którą wydał wojewoda mazowiecki - poinformował mazowiecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, wydał tzw. ZRID, czyli decyzję o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej - odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy, pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachód (Swoboda). Po uzyskaniu tego zezwolenia, będą mogły ruszyć prace w terenie - podała GDDKiA w komunikacie datowanym na czwartek 23 grudnia. 

Więcej wiadomości z gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolejny odcinek A2 do budowy

Wykonawcą tego odcinka A2 jest firma Polaqua. Ma za zadanie wybudować około 12,5 km autostrady o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstać mają dwa węzły: Gręzów i Siedlce Zachód (Swoboda). Poza tym, zbudowane zostaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska, jak ekrany akustyczne) oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego - to na przykład bariery energochłonne.

Konferencja poświęcona budowie obwodnicy SzczecinaGDDKiA ogłosiła przetarg na projekt zachodniej obwodnicy Szczecina

Nowa droga za dwa lata

Firma Polaqua ma dwa lata realizację prac budowlanych - według planów mają się zakończyć jesienią 2023 roku. Wartość umowy na tę inwestycję wyniosła 559,2 mln zł. 

GDDKiA poinformowała też, że trwa postępowanie administracyjne w kierunku wydania ZRID dla kolejnego odcinka A2 w kierunku wschodnim, Groszki - Gręzów. Ten fragment ma być gotowy w lecie 2024 roku. 

Na nieco wcześniejszym etapie są cztery inne inwestycje dotyczące A2, między Siedlcami a Białą Podlaską. W kwietniu tego roku podpisano umowy na te odcinki. Poza tym, istniejący już fragment od węzła Konotopa do węzła Pruszków zostanie poszerzony do czterech pasów, a dalszy, do węzła Łódź Północ, do trzech. Łącznie to blisko 90 km drogi. Na tę inwestycję latem tego roku GDDKiA otrzymała decyzje środowiskowe, teraz czeka na finansowanie, potem zostanie ogłoszony przetarg. 

Samochody (zdjęcie ilustracyjne)Nie każdy samochód wjedzie do centrum miast? Nowe przepisy weszły w życie

Zobacz wideo
Więcej o: