Majówka 2022. Kiedy wypada? Data? Kalendarz długich weekendów

Majówka to jedno z tych świąt, na które czekamy z nadzieją. Nie da się ukryć, że jeśli między 1 a 3 maja pogoda dopisuje, Polacy tłumnie ruszają na krótkie wyjazdy. Czy majówka 2022 będzie okazją, by zorganizować wypad w długi weekend?

Majówka to jedna z tych okazji do wypoczynków, którą wielu Polaków zaznacza w kalendarzu wielkim czerwonym kółkiem. To okres, który kojarzy się nie tylko ze świętowaniem, ale i okazją do wyjazdu, odwiedzenia działki, grillem, spędzaniem czasu na łonie przyrody.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo https://www.gazeta.pl/0,0.html#e=LinkPrLead

Majówka 2022. Będzie okazja, by wyskoczyć na długi weekend? 

W jakie dni przypada  długi majowy weekend w roku 2022? Kiedy najlepiej skorzystać z urlopu, by przedłużyć sobie wolne. W 2022 roku majówka mogłaby wypaść odrobinę szczęśliwiej. Ale i tak są powody do zadowolenia.

1 maja (Święto Pracy) przypada bowiem w niedzielę, ale 3 maja (Święto Konstytucji) wypadnie we wtorek. I znów jeden dzień wolnego zafunduje nam długi weekend (1-4 maja), a cztery dni pozwolą odpocząć całe 8 dni (1-8 maja).

A może szef musi "oddać" nam wolne?

W tym roku zgodnie z polskim prawem za święto przypadające w sobotę (w tym wypadku Święto Pracy) Polakom przysługiwał dodatkowy dzień wolny. Tak wynika bowiem z art.130 par. 2 Kodeksu Pracy. - Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - czytamy w przepisie. A dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy udzielić do końca okresu rozliczeniowego W 2022 roku będzie jednak inaczej, bo 1 maja wypada w niedzielę..

Planując majówkę 2022, warto pamiętać o jednej kluczowej kwestii. Ze względu na epidemię koronawirusa, majówka w tym roku odbyła się pod znakiem obostrzeń. Wszelkie obiekty noclegowe były zamknięte co najmniej do 3 maja włącznie. Czy i tak będzie w 2022 roku? Władze zdecydują o tym, biorąc pod uwagę rozwój pandemii COVID-19. Tego, że hotele i restauracje będą pracować bez ograniczeń, pewni jednak być nie możemy. 

Więcej o: