UPC zwiększa prędkość internetu i podnosi cenę, bez pytania. UOKiK już raz się temu przyglądał

UPC rozsyła do swoich klientów informację, że zwiększa prędkość internetu. Jednocześnie podniesie również opłaty. O zgodę na te zmiany klientów nie pyta. Co najwyżej mogą z nich zrezygnować.

Klienci UPC dostają maile od operatora, w których ten informuje, że zwiększa prędkość działania internetu do 500 Mb/s lub do 750 Mb/s od 1 lutego - podaje portal wirtualnemedia.pl.

Informujemy Cię, że Twój abonament wzrośnie o 8 zł od 1 lutego 2022 r.

- podaje jednocześnie UPC Polska w mailu. 

Aby aktywować wyższą prędkość internetu, należy jedynie włączyć i wyłączyć modem. 

Zobacz wideo Technologie ułatwiają obowiązki domowe

UPC podwyższa opłaty bez pytania. Można zrezygnować z oferty albo z UPC

Informacje w mediach na temat oferty UPC Polska są nieścisłe. Większość mówi o tym, że nowa taryfa jest akceptowana poprzez włączenie i wyłączenie modemu. Krótka analiza tekstów wskazuje jednak na to, że to jedynie sposób, by zwiększyć prędkość internetu.

Niezależnie bowiem od tego, czy zrestartujemy router, czy nie, za internet zapłacimy więcej. Potwierdziła to krótka rozmowa z konsultantką na Infolinii UPC. Informacje w innych mediach, że włączenie i wyłączenie modemu jest sposobem akceptacji nowej oferty, są zatem nieprawdziwe. UPC nie daje nam tutaj wyboru i po prostu podnosi ceny. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Podsumowując zatem: 

  1. UPC zwiększa opłatę za internet, nie pytając o zgodę klientów.
  2. UPC zwiększa prędkość internetu.
  3. Żeby aktywować większą prędkość internetu, należy zrestartować modem.

Jeśli zatem nie zrestartujecie modemu, za internet będziecie płacić więcej, jednocześnie nie odnosząc z tego żadnych korzyści.

UPC, choć nie pyta o zgodę na zmianę taryfy, to daje możliwość rezygnacji z tej usługi. Klient zatem dostaje usługę, o którą nie prosił i jeśli mu się nie podoba, to UPC na niego przerzuca ciężar związany z  rezygnacją z nowej oferty. 

Rezygnację można złożyć do końca stycznia pod TYM adresem. Osoby, które nie podjęły żadnych działań i zapłacą wyższe rachunki, będą mogły wycofać się z oferty do 31 lipca. W takim wypadku operator ma zwrócić różnicę w abonamencie za okres od 1 lutego do dnia kontaktu z infolinią.

Zmiana oferty jest też podstawą do rozwiązania umowy

UOKiK kontra UPC

To nie pierwszy raz, gdy UPC w ten sposób zmienia ofertę. To samo miało miejsce w 2015 i 2016 roku. UOKiK w 2020 roku uznał, że było to niezgodne z prawem i nakazał zwrócić klientom pieniądze za podwyżkę. UPC zobowiązało się wówczas także, że nie podniesie w przyszłości cen dla określonej grupy klientów.

Jak informuje UPC, tym razem jednak firma podnosi cenę w oparciu o klauzulę modyfikacyjną i daje klientom kilka możliwości wycofania się z nowej taryfy. 

UOKiK z kolei zapewnił nas, że obserwuje działania firm telekomunikacyjnych. 

Więcej o: