Paliwo po 5 zł? Daniel Obajtek komentuje. Chwali się też ceną zakupu milionów praw do emisji CO2

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około 5 złotych za litr. Decyzję rządu nazwał "bardzo dobrą".

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenił, że decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa spowoduje spadek ich ceny do około 5 złotych za litr. Decyzję rządu nazwał "bardzo dobrą".

Zaznaczył, że PKN Orlen również skutecznie dąży do stabilizacji cen. "Jest to możliwe między innymi dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/20 kupiliśmy 19 milionów praw po 23-24 euro, dziś kosztują około 85 euro" - zaznaczył we wpisie na Twitterze prezes Orlenu.

Zobacz wideo Świat ma teraz problem nie tylko z cenami energii. Drożeje niemal wszystko

Mateusz Morawiecki zapowiada drugą tarczę antyinflacyjną, VAT na paliwa w dół

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla portalu Interia zapowiedział drugą tarczę antyinflacyjną. Jednym z jej elementów ma być obniżka podatku VAT na paliwa z 23 do 8 procent.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Mateusz Morawiecki powiedział Interii, że rząd przedstawi tarczę antyinflacyjną 2.0 w przyszłym tygodniu. W jej ramach ma zostać obniżona stawka podatku VAT na paliwa - z 23 do 8 procent. Według szefa rządu, dzięki temu cena litra benzyny i diesla spadanie do 5 złotych. Obniżka powinna zacząć obowiązywać od lutego i będzie utrzymana przez pół roku.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Obniżymy VAT na paliwa. Cena powinna spaść do ok. 5 zł

Premier przypomniał jednocześnie, że rząd obniżył już akcyzę na paliwa, dzięki czemu cena litra benzyny spadła z 6 złotych do poziomu 5,70 złotych. "Teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy" - dodał Mateusz Morawiecki. 

VAT na paliwa w dół, koszt dla budżetu to 3 mld zł

Szef rządu zaznaczył, że podjął decyzję o obniżce podatku na paliwa, mimo że Komisja Europejska nie wyraziła jeszcze zgody na takie działania. "Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie" - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że taka zmiana będzie miała duży wpływ na budżet państwa i wskazał, że jej koszt dla budżetu to ponad 3 miliardy złotych.

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji załozeń programu Polski ŁadCzęść przedsiębiorców, dorabiający emeryci. Kogo może "ograbić" Polski Ład?

Tarcza antyinflacyjna ma obniżyć ceny

Pierwszą tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona zostanie akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. Z kolei to końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

Zakupy, zdjęcie ilustracyjne.Inflacja zakończyła rok z przytupem. "Absolutnie brutalny odczyt cen żywności"

Więcej o: