Morawiecki nagle ogłasza: będzie nowa tarcza antyinflacyjna. "Obniżymy VAT na paliwa"

Na kilka godzin przed ogłoszeniem przez Główny Urząd Statystycznych danych dotyczących inflacji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowej tarczy. Tym razem chodzi o paliwo. - Cena powinna spaść do około 5 zł - zapowiedział szef rządu w wywiadzie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek wprowadzenie nowej tarczy antyinflacyjnej. Dotychczas w ramach walki z utratą wartością pieniądza rząd obniżył podatek akcyzowy na paliwa. Powodem działań rządu jest inflacja, która w listopadzie osiągnęła niemal 8 proc. Najnowszą wysokość wskaźnika poznamy jeszcze w piątek 7 stycznia. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich stóp procentowych możemy się spodziewać w 2022 r.? Dr Czerniak: Przypuszczam, że na poziomie 3-4%

Morawiecki zapowiada nową tarczę. Paliwo tańsze

W przyszłym tygodniu rząd zamierza ogłosić nowe decyzje w tej sprawie. 

Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł.

- stwierdził szef rządu w rozmowie z Interią

- To kolejne zapowiadane przez nas działanie, które ma pomóc w codzienności polskim rodzinom i polskim przedsiębiorcom. Cena paliwa przekłada się przecież na zdecydowaną większość cen - wyjaśnił szef rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki odpowiada Donaldowi TuskowiMorawiecki z odezwą do Tuska. Napisał udawane listy

Tarcza antyinflacyjna ma obniżyć ceny

Pierwszą tarczę antyinflacyjną Sejm uchwalił na początku grudnia. Zgodnie z ustawą spadły stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona zostanie akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. Z kolei to końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

Rząd zapewniał, że po grudniowej obniżce podatków olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (po uwzględnieniu VAT - o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku - o 5 gr za litr (z VAT o 6 gr). Natomiast benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia - o 11 gr/l (z VAT o 18 gr/l).

Kolejnym elementem tarczy jest dodatek osłonowy. Ma obowiązywać przez cały rok 2022. Pieniądze otrzymają jednak osoby o określonym poziomie dochodów. Środki będą wysyłane w dwóch równych ratach w terminie do 31 marca 2022 roku oraz do 2 grudnia 2022 roku. I tak 400 zł w skali roku przewidziano dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto miesięcznie, a maksymalna wysokość świadczenia wyniesie 1150 zł w skali roku. Otrzymają ją gospodarstwa domowe sześcioosobowe i większe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Polacy dostaną dodatek osłonowyMożna już szykować wnioski o dodatek osłonowy. Od wtorku wchodzi w życie

Więcej o: