Polski Ład. Dostali niższe pensje, teraz mają dostać wyrównanie. Jest rozporządzenie. Eksperci zaskoczeni

Rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek zostało podpisane przez ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Rząd podkreśla, że osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie. "Drodzy księgowi, czy Wy rozumiecie treść rozporządzenia w sprawie załatania dziury w Polskim Ładzie?" - pyta ekspertka.

"Część osób, w tym nauczyciele i służby mundurowe, uzyskała niższe pensje netto na początku stycznia" - przyznaje Ministerstwo Finansów. "Usprawniamy proces wdrażania podatkowych zmian Polskiego Ładu tak, żeby w kolejnych miesiącach podatnicy nie mieli mniejszej pensji 'na rękę', niż te wynikające z założeń programu" - czytamy w komunikacie resortu.

Mateusz Morawiecki Przez Polski Ład wynagrodzenia mogą być niższe? Rząd zapowiada zmiany

Jest rozporządzenie, które zmienia Polski Ład. Chodzi o wynagrodzenia

Minister finansów Tadeusz Kościński podpisał w piątek rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek. Resort zapewnił, że dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. 

"Wprowadzimy też rozwiązania, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, którzy mają inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymali zwrot nadpłaconych zaliczek oraz aby Polski Ład był dla nich neutralny lub korzystny również w ujęciu całorocznym" - wyjaśnia resort. Podkreślono, że osoby zarabiające na umowie o pracę do 5 700 zł brutto zyskają na Polskim Ładzie, a zarabiający od 5 701 zł do 12 800 zł brutto nie stracą.

Ministerstwo Finansów już podczas środowej konferencji prasowej zapowiadało rozporządzenie, które wprowadzi zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem. Natomiast wiceminister finansów Piotr Patkowski zapewniał w piątek, że nowa wersja przepisów pojawi się najpóźniej w przyszłym tygodniu. Nowe rozporządzenie ma sprawić, że "wszyscy podatnicy dostrzegą działanie Polskiego Ładu już przy miesięcznej wypłacie pensji, a nie dopiero przy rozliczeniu za cały rok" - mówił.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji załozeń programu Polski Ład Część przedsiębiorców, dorabiający emeryci. Kogo może "ograbić" Polski Ład?

"Drodzy księgowi, czy rozumiecie treść rozporządzenia?" Eksperci mają kolejne wątpliwości

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zostało opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw. Jest jednak dość skomplikowane, co wywołało niepokój ekspertów. "O co chodzi w rozporządzeniu?" - zastanawia się Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, ekspertka Grant Thornton.

"Drodzy księgowi, czy Wy rozumiecie treść rozporządzenia w sprawie załatania dziury w Polskim Ładzie? Czy Wasz system to ogarnie, bo trudno liczyć w excelu jak w firmie jest kilka tysięcy osób? Czy jesteście w stanie policzyć te nadwyżki do 20 stycznia bieżącego roku?" - pyta Samborska na Twitterze.

"Czy ktoś w Ministerstwie Finansów testuje jakiś nowy system operacyjny 'IT w księgowości' - bo tego się chyba nie da wdrożyć w praktyce" - zauważa z kolei Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. "Algorytm się napisze, ale to jeszcze większe skomplikowanie systemu. W projekcie 'proste podatki' z Pawłem Wojciechowskim pokazywaliśmy, że trzeba iść w stronę uproszczeń" - odpowiedział na powyższy komentarz dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Pedagodzy, policjanci, żołnierze, emeryci, małżeństwa... Kto może stracić na Polskim Ładzie? Przeczytaj o tym w naszym artykule: Część przedsiębiorców, dorabiający emeryci. Kogo jeszcze może "ograbić" Polski Ład? [LISTA ZAWODÓW]

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?
Więcej o: