Sprzątaczki i ochroniarze. Kolejne zawody, w które może uderzyć Polski Ład. "Wypłaty ok. 10 proc. niższe"

- Rozmawiałem z dwoma Paniami, które są sprzątaczkami i z Panem ochroniarzem. Wszyscy na umowach zlecenie, dostali około 10 proc. niższe wypłaty - donosi na Twitterze jeden z dziennikarzy. Czy Polski Ład może obniżyć wypłaty osób, które mają umowy zlecenie lub umowy o dzieło?

Rząd przekonuje, że Polski Ład, nowy system podatkowy, jest korzystny dla większości podatników. Ci, którzy zarabiają mało, mają nie stracić. Mniej na koncie zauważyć mają dopiero osoby, które zarabiają więcej niż 12,8 tys. zł brutto.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak ofiary Pegasusa mogą dochodzić swoich praw? Pytamy senatora Kwiatkowskiego

Sprzątaczka straci przez Polski Ład? Kolejne wątpliwości wokół reformy

W mediach pojawił się jednak kolejny dowód na to, że nowe przepisy mogą zmniejszać pensje także osób, które zarabiają mniej. "Rozmawiałem z dwoma Paniami, które są sprzątaczkami i z Panem ochroniarzem. Wszyscy na umowach zlecenie, dostali około 10 proc. niższe wypłaty. To zamierzony skutek Polskiego Ładu, czy jakiś błąd systemu?" - pyta na Twitterze Jacek Prusinowski, znany dziennikarz.  

Nie jest do końca jasne, dlaczego osoby wspomniane przez autora wpisu otrzymały mniejszą pensję w styczniu - pracodawca wypłaca bowiem pensje za grudzień. W przypadku nauczycieli wynagrodzenia wypłacane są z góry, świadczeniobiorcy otrzymują je mniej więcej w połowie miesiąca. 

Zleceniobiorcy dostaną niższą pensję, ale mogą otrzymać zwrot podatku

Jak wyjaśnia Gazeta Prawna zleceniobiorcy, będą otrzymywać niższe pensje w całym 2022 roku. Powodem jest nowy sposób kalkulacji składki zdrowotnej, a także inne rozliczanie kwoty wolnej. W przypadku umów o dzieło i umów zlecenia nie ma możliwości przekazania pracodawcy formularza PIT-2.

Fiskus pobrane zaliczki jednak odda, ale dopiero w kolejnym roku. "Osoba zarabiająca co miesiąc na zleceniach 5 000 zł brutto dostanie na rękę 3435 zł, o 343 zł mniej niż dotychczas. Zrekompensuje to wyższy zwrot podatku -  zamiast 530 zł, aż 5095 zł, co w praktyce można porównać do 13. pensji. Taki zleceniobiorca na Polskim Ładzie zyska 449 zł. Odczuje to jednak dopiero w pierwszej połowie 2023 r., gdy rozliczy podatek za 2022 r. z urzędem skarbowym" - wyjaśnia dziennik.  

Na zlecenie i o dzieło? Możliwa niższa pensja

Zanim jednak zleceniobiorcy otrzymają zwrot, muszą liczyć się z mniejszą pensją. Zdaniem ekspertów to możliwe. "Pogorszy się wszystkim zleceniobiorcom. Bo chociaż stawka godzinowa od 2022 r. na umowie-zleceniu wzrosła z 18,30 zł do 19,70 zł brutto, to przy wypłacie dostaną i tak mniej na rękę. Jak policzyli eksperci HR Lex, przy wynagrodzeniu miesięcznym 2 tys. zł brutto różnica w tym, co dostałby zleceniobiorca do ręki, gdyby obowiązywały stare zasady rozliczenia i zarazem nowe stawki godzinowe, a tym, co faktycznie dostanie za sprawą Polskiego Ładu, wynosi aż 155 zł brutto miesięcznie mniej do wypłaty" - pisze Money.

Małgorzata Samborska, partner, doradca podatkowy, ekspertka Grant Thornton w rozmowie z Gazeta.pl potwierdza, że część osób może w nowym roku zarabiać mniej - Od 1 stycznia przez Polski Ład możliwe są niższe wypłaty. Takich przypadków może być wiele - stwierdza w rozmowie z next.gazeta.pl.

Zdaniem ekspertki do najczęstszych ofiar nowego systemu będą należeć osoby, które osiągają wynagrodzenia powyżej 12,8 tys. zł miesięcznie - tu z założenia zapłacimy więcej z uwagi na nieodliczalną składkę zdrowotną, ale również takie, które otrzymują wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieło. - Przy tych przychodach nie zadziała ulga dla klasy średniej, nie ma też możliwości złożenia PIT-2 - wyjaśnia ekspertka. 

Podobnego zdania jest Bożena Nowicka, doradca podatkowy, dyrektor w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Na pytanie, czy wraz z wejściem Polskiego Ładu w 2022 roku wypłaty, które wpływają na konta, mogą być mniejsze, odpowiada: Tak, to możliwe. - Mniejszą wypłatę dostaną osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia - stwierdza. 

Więcej o: