Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef rządu był pytany o ewentualną nowelizację ustawy budżetowej na 2022 r. W ustawie założono kontynuację wzrostu gospodarczego - PKB ma powiększyć się o 4,6 proc. Natomiast średnioroczna inflacja w tym roku ma wynieść 3,3 proc.
Tymczasem Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał, że w grudniu 2021 r. inflacja wyniosła 8,6 proc., a średnioroczna dynamika cen w 2021 r. 5,1 proc.
- Budżet był tworzony w czasie, kiedy świat w ogóle nie myślał jeszcze za bardzo o inflacji. Kilka miesięcy temu, to nie był temat numer jeden - mówił podczas konferencji Mateusz Morawiecki. Dodał, że "dzisiaj ustawa budżetowa jeszcze do końca nie została zaakceptowana, w całym cyklu legislacyjnym, nie została podpisana nawet przez prezydenta więc trudno mówić o nowelizacji czegoś, co jeszcze nie zostało przyjęte".
Szef rządu powiedział, że średnioroczna inflacja może oscylować w okolicy 7 proc., "może nawet więcej". - Dzisiaj taka nowelizacja byłaby przedwczesna, nie spodziewam się, że pomimo tych ogromnych obniżek podatków, będą potrzebne jakieś zmiany legislacyjne w ustawie budżetowej w miesiącach luty, marzec, kwiecień - podkreślił. Zapewnił jednak, że "gdzieś w drugiej połowie raczej - jest to wysoce prawdopodobne, że do takiej nowelizacji może dojść, ale na ten moment nie ma takiej konieczności".
Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił również założenia nowej tarczy antyinflacyjnej. Rozwiązanie zakłada przede wszystkim obniżkę stawek VAT na paliwo (z 23 proc. do 8 proc.), gaz i żywność (do 0 proc.). Rząd obniży również VAT na nawozy i przedłuży obniżkę VAT na prąd.
- Wszystkie te obniżki mogą kosztować polski budżet 15-20 mld zł - mówił szef rządu. Tarcza antyinflacyjna 2.0 zostanie wdrożona 1 lutego i według aktualnego planu będzie obowiązywała przez sześć miesięcy.
Ile Polacy zaoszczędzą dzięki nowej tarczy antyinflacyjnej? Przeczytaj nasz artykuł: Morawiecki ogłasza nową tarczę. Zerowy VAT na żywność. Będzie wyrównanie za ogrzewanie gazem