"Inflacja może być nawet dwucyfrowa". Eksperci prognozują, kiedy wzrost cen zacznie hamować

Inflacja średnioroczna w 2022 r. może wynieść nawet 8,5 proc. - prognozują eksperci. To o 3,4 pkt proc. więcej niż w 2021 r. Według ekonomistów wzrost cen może przejściowo przekroczyć 10 proc. - W czerwcu możemy zobaczyć nawet dwucyfrową inflację - uważa Ludwik Kotecki, jeden z kandydatów Senatu na członka Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku. Średnioroczna dynamika cen w 2021 r. wyniosła 5,1 proc. Ekonomiści nie mają wątpliwości - szczyt inflacyjny dopiero przed nami.

Sprawdź, o ile podrożała żywność i paliwo w naszym artykule: Inflacja znów rekordowa. GUS: W grudniu wyniosła 8,6 procent. Żywność drożeje na potęgę

Premier rządu PiS Mateusz Morawiecki i ministra rodziny Marlena Maląg. Posiedzenie Rady Rodziny. KPRM, Warszawa, 16 grudnia 2019Ministerka rodziny: Inflacja wysoka, ale nie aż tak. "Rząd ma plan"

Czeka nas dwucyfrowa inflacja? "Nie czuję się uspokojony"

Eksperci z banków komercyjnych, instytucji finansowych i think tanków prognozują, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniesie 7,6 proc. ale niektórzy z nich uważają, że wskaźnik ten może sięgnąć nawet 8,5 proc. - podaje Business Insider. Z kolei inflacja na koniec 2022 r. rok do roku może, według przewidywań, osiągnąć poziom 6,9 proc. (mediana wynosi 6,3 proc.).

- Według prognoz prezesa NBP inflacja powinna teraz się wypłaszczyć, a potem wzrosnąć do ponad 8 proc. w czerwcu. Biorąc pod uwagę dane o inflacji za grudzień, i mając wiedzę o czynnikach, które w pierwszej połowie tego roku będą na wzrost cen wpływać, nie czuję się uspokojony - powiedział Ludwik Kotecki, jeden z kandydatów Senatu na członka Rady Polityki Pieniężnej w rozmowie z 300Gospodarka.

- W czerwcu możemy zobaczyć nawet dwucyfrową inflację, chyba że wprowadzone zostaną kolejne działania, o których nie wiemy i będą one dłużej obowiązywać. Jeśli mam rację, jedna podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych może niestety nie wystarczyć - ocenił.

Przeczytaj więcej informacji o stopach procentowych na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki (zdjęcie ilustracyjne)Premier zapowiada obniżkę VAT na paliwa. Cena ma spaść do 5 zł

Będzie tarcza antyinflacyjna 2.0. Rząd obniży VAT na paliwo

Rząd próbuje gasić wzrost cen tzw. tarczą antyinflacyjną. Zgodnie z ustawą przyjętą w grudniu, stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) spadły z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona została akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. Do końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził w poniedziałek (10 stycznia), że jeszcze w tym tygodniu rząd przedstawi drugą tarczę antyinflacyjną, która zakłada obniżkę VAT na paliwo. Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że VAT ma zostać zmniejszony z 23 do 8 proc. Wyjaśnił, że w rezultacie od 1 lutego można się spodziewać obniżki cen benzyny na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a gaz może stanieć około 40 groszy. Obniżka będzie utrzymana przez pół roku. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w tym tygodniu powinniśmy się dowiedzieć, kiedy będzie możliwe objęcie podstawowych produktów żywnościowych zerową stawką VAT.

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje
Więcej o: