Morawiecki ogłasza nową tarczę. Zerowy VAT na żywność. Będzie wyrównanie za ogrzewanie gazem

Niższy VAT na żywność i gaz, nowy sposób rozliczania kosztów ogrzewania dla mieszkańców bloków. To główne elementy nowej tarczy antyinflacyjnej ogłoszonej we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią spadnie też VAT na paliwo.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował nową tarczę antyinflacyjną. Składa się ona z kilku elmentów - przede wszystkim niższych stawek VAT na paliwo i gaz. Ale to niejedyna nowość. Mieszkańcy bloków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, będą objęci opłatą za gaz zgodną z taryfą. Oznacza to, że rachunki za gaz powinny być mniejsze. Rząd przewiduje też wyrównanie za rachunki z dniem 1 stycznia. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak system Pegasus wpłynął na obywateli? Kwiatkowski: Jest to największa ingerencja w życie prywatne

Tarcza antyinflacyjna 2.0 Rząd znosi VAT na żywność, obniża VAT na paliwa. Koszt: 25 mld zł

- Od 1 lutego na sześć miesięcy, do końca lipca, wdrażamy nowe rozwiązania. Z 23 do 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. Polacy zobaczą jeszcze niższe ceny paliwa za 3-4 tygodnie. Wpływ na ceny ropy, paliwa to 60-70 gr - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tej zmiany przekroczy 6-7 mld zł - stwierdził. Zwrócił się też do sprzedawców, by uwzględnili zmianę stawki w cenach produktów. - Dbajmy o to, by rzeczywiście do tego doszło, pilnujmy cen, czy sklepikarze, handlowcy doprowadzą do obniżki cen.

Premier Morawiecki wyjaśnił, że obniżka VAT na żywność to 45 zł w portfelu każdej rodziny miesięcznie. - Wszystkie te obniżki mogą kosztować 15-20 mld zł polski budżet - dodał premier Morawiecki. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Gaz dla mieszkańców spółdzielni i wspólnot według taryfy 

Anna Moskwa, miniserka klimatu, zapowiedziała też tarczę, która ma obniżyć koszty ogrzewania. - Temat obywateli mieszkających we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. Postanowiliśmy zareagować szybko. Nie jest winą obywatela, że zarządca spółdzielni czy wspólnoty nie złożył wniosku. Z automatu każda spółdzielnia i każda wspólnota będzie korzystała z taryfy z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to żadnych oświadczeń - stwierdziła.

Oznacza to, że mieszkańcy bloków będą rozliczani według stawki zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. 

Ministerka klimatu podkreśliła, że wspólnoty i spółdzielnie nie będą musiały dokonywać żadnych dodatkowych czynności. - Te faktury [za gaz - red.], które są wystawione, będą skorygowane. Wszyscy mieszkańcy będą objęci taryfą - stwierdziła.

Doprecyzowała też, że najpierw lokal zostanie uznany za mieszkalny, a dopiero w następnym kroku zarządca budynku będzie musiał składać deklarację dotyczącą liczby lokali gospodarczych. 

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Niższy VAT na nawozy

Elementem tarczy jest też zmniejszeni stawki VAT na nawozy. -  Do obniżek podatków chciałbym dodać jeszcze jedną. Do tarczy antyinflacyjnej 2.0 dodać obniżkę na nawozy do zera - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Stwierdził, że nawozy są tym produktem, który bardzo mocno cierpi na cenach gazu. - Jednocześnie wysoka cena nawozów przełoży się na wysokie ceny żywności za 6-9 miesięcy. My obniżamy oczekiwania inflacyjne - stwierdził premier. 

Więcej o: