Rekordowa waloryzacja emerytur 2022? Rząd wkrótce poda informację

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. Nastąpi to ok. 9 lutego - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przyznaje, że ze względu na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego.

Według informacji zawartych w projekcie budżetu na 2022 r., emeryci mogą liczyć od nowego roku na wzrost świadczeń o 4,89 proc. W takim wypadku emeryci mogliby uzyskać wyższe świadczenie o 55 zł miesięcznie. Jednak zdaniem ekspertów szalejąca inflacja prawdopodobnie spowoduje większą podwyżkę świadczeń, a rząd właśnie przyznaje, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji może być wyższy.

Minister Finansów Tadeusz Kościński14. emerytura. Minister finansów nie wie, czy będzie wypłacana czy nie

Waloryzacja emerytur 2022. "Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego"

"Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. Nastąpi to ok. 9 lutego. Ze względu m.in. na wzrost inflacji rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Czekamy na oficjalne dane urzędu statystycznego" - przekazało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, cytowane przez serwis Money.pl.

Jak mówiła we wtorek (11 stycznia) ministerka pracy i rodziny, Marlena Maląg, tegoroczna waloryzacja może wynieść przynajmniej 7 proc. - Od 6 lat dbamy o to, aby waloryzacja rent i emerytur była godna. W tym roku planujemy waloryzację procentową. Szacujemy, że będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc. - mówiła.

Przeczytaj więcej informacji o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl

Tadeusz Kościński i Mateusz MorawieckiPolski Ład przyjęty w pośpiechu? Minister Finansów: To przez emerytów

W 2022 r. będzie waloryzacja procentowa

Waloryzacja to dostosowanie świadczeń do obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Dochodzi do niej 1 marca każdego roku. Wskaźnik waloryzacji oblicza się na podstawie wskaźnika cen i usług (inflacja) zwiększonego o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu płac w poprzednim roku.

PiS obiecywał wprowadzenie waloryzacji procentowo-kwotowej. I tak w 2019 roku emeryturę podniesiono minimalnie o 70 zł. W następnych latach kwota ta spadła do 50 zł i w praktyce w ogóle nie obowiązywała, ponieważ procentowo podwyżki były wyższe niż ten próg. Jak poinformowała Maląg, w tym roku zupełnie zrezygnowano z waloryzacji kwotowej i wybrano jedynie procentową podwyżkę emerytur.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]
Więcej o: