"Zdrada stanu", "Odsprzedają ludziom Putina". Komentarze po decyzji ws. fuzji z Lotosem

"Kim tak naprawdę jest Obajtek, czyje interesy realizuje?", ""Połączyli dwie spółki, by 80 proc. sieci Lotos odsprzedać ludziom Putina?" - to niektóre z komentarzy po ogłoszonych przez Daniela Obajtka planach dotyczących fuzji Lotosu z Orlenem. W jej ramach Węgrzy i Saudyjczycy odkupią od Polski część biznesu.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek potwierdził we wtorek nowe plany koncernu na fuzję, której konsekwencją będzie przejęcie części stacji Lotos przez węgierską grupę Mol i udziałów w Rafinerii Gdańskiej przez saudyjski koncern Saudi Aramco (ma on przejąć 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii).  Wymiana aktywów zakłada, że Mol przejmie około 400 stacji paliw Lotosu, a następnie Orlen przejmie 44 stacje Mol na Węgrzech i 41 na Słowacji. - To historyczny dzień dla naszej gospodarki. Presja rynku wymaga od nas transformacji i szybkich, zdecydowanych kroków. Tylko silny podmiot może temu sprostać - mówił Obajtek, dodając: "realizujemy projekt, o którym mówiło wielu naszych poprzedników, ale zabrakło im odwagi i determinacji"".

Czytaj więcej: Rząd stawia na swoim. Węgierski MOL przejmuje stacje Lotos, Saudi Aramco udziały w rafinerii

Zobacz wideo Daniel Obajtek. Kim jest prezes Orlen?

Fuzję pochwalił m.in. prezydent Andrzej Duda. "Połączenie PKN ORLEN z Grupą LOTOS to wielkie wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy " - powiedział. 

Część stacji Lotos przejmie węgierski MOL. "Zdrada stanu", 

Decyzja Obajtka jest żywo komentowana przez ekspertów i polityków - zwłaszcza tych opozycyjnych. "Chciałoby się rzec, a nie mówiliśmy, że to będzie Ruski Ład. Kaczyński jest znacznie bliżej Orbana i Putina niż kiedykolwiek wcześniej. Oddanie części Lotosu w ręce Rosjan tylko to potwierdza" - skomentował Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej.

Michał Szczerba dodaje: "Połączyli dwie spółki, by 80 proc. sieci Lotos odsprzedać ludziom Putina?".

"Obajtek sprzedał 471 stacji Lotosu powiązanemu z Rosją koncernowi MOL. To zdrada stanu " - pisze Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Z kolei Jakub Wiech, redaktor portalu Defence24.pl, wskazuje:  "Samo połączenie to tylko agregacja potencjału. Do jego wykorzystania trzeba jeszcze sprawnego zarządzania i długofalowej wizji".

"Wyprzedają polski kapitał Węgrom, którzy są powiązani z Putinem. Kim tak naprawdę jest Obajtek? Czyje interesy realizuje?" - europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki.

"Oficjalnie MOL powiązany z Putinem kupi 417 stacji Lotos. Obajtek ogłasza wielki sukces. Repolonizacja gospodarki w pełni!" - napisał z kolei Michał Przybylak, wiceprzewodniczący wielkopolskiej Nowoczesnej.

Warunkową zgodę na przejęcie Lotosu Komisja Europejska wydała w połowie lipca 2020 roku. Informowano wówczas, że chodzi między innymi o sprzedaż 30 procent udziałów rafinerii przejętej Grupy Lotos wraz z pakietem praw zaradczych i 80 procent jej stacji.

Więcej o: