Spadek sprzedaży w ostatnim kwartale roku. Deweloperom brakuje tanich mieszkań

"Spora część giełdowych deweloperów nie zachwyciła wynikami sprzedaży z końcówki 2021 roku. Deweloperom ewidentnie brakuje w ofertach tańszych mieszkań. Te rodacy wykupują na pniu" - zauważa firma HRE Investmens.

"W czwartym kwartale 2021 r. deweloperzy, których papiery są notowane na giełdzie, sprzedali w sumie 5,6 tys. mieszkań. Są to dane, które po zakończeniu kwartału pojawiają się najszybciej. I choć mamy tu do czynienia tylko z wycinkiem całego rynku mieszkaniowego, to jest to wycinek, który stanowi swego rodzaju papierek lakmusowy" - uważają Oskar Sękowski i Bartosz Turek z firmy HRE Investments.

Zobacz wideo Tarcza antyinflacyjna dla wspólnot mieszkaniowych w praktyce - rzeczniczka URE tłumaczy

Pod koniec 2021 r. sprzedano mniej mieszkań niż rok wcześniej. Winne podwyżki stóp procentowych i brak mieszkań do sprzedaży

Dane za IV kwartał pokazują spadek sprzedaży o 17 proc. względem analogicznego okresu 2020 r. kiedy to sprzedanych zostało 6,7 tys. lokali. "To dość niecodzienna sytuacja. Jest już bowiem regułą, że ostatni kwartał roku zwykł być okresem największej sprzedaży mieszkań. Tym razem się to jednak nie udało, a przynajmniej nie udało się to większości firm" - oceniają.

Mieszkający z wilkami. Deweloper pokazał nietypową wizualizację osiedla w KrakowieKraków. Wataha wilków zamieszka na nowym osiedlu na Prądniku Białym?

Jako główną przyczynę eksperci podają podwyżki stóp procentowych. Podrożały przez nią raty kredytów hipotecznych (póki co o 25 proc.), co wywołało adekwatny spadek zdolności kredytowej i zniechęciło Polaków do takich wieloletnich zobowiązań - a przynajmniej w końcówce ubiegłego roku.

Drugim powodem jest fakt, że deweloperom brakuje mieszkań do sprzedaży. "Gdy oferta jest przebrana, to i gorzej idzie sprzedaż. Do tego dramatycznie wykupiona jest oferta mieszkań tańszych. To realny problem szczególnie w obliczu zmian wynikających z podwyżek stóp procentowych (spadek zdolności kredytowej) czy regulacji Polskiego Ładu (zmiany w opodatkowaniu, start programu kredytów bez wkładu własnego)" - stwierdzają eksperci z HRE Investments.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Podatek od nieruchomości 2022. O ile wzrośnie. Kto zapłaci najwięcej? - zdjęcie ilustracyjnePodatek od nieruchomości 2022: od stycznia zapłacimy więcej

Za mało pozwoleń na budowę mieszkań

Dlaczego oferta jest tak słaba? Winne są po części urzędy, które nie wydają odpowiedniej liczby pozwoleń na budowę mieszkań. Brakuje też działek pod budowę. Z danych GUS wynika co prawda, że przez 11 miesięcy 2021 r. (urząd nie podsumował jeszcze wyników za cały rok), deweloperom w całym kraju wydano pozwolenia na budowę prawie 190 tys. mieszkań (to o prawie 30 proc. więcej niż w przez 11 miesięcy 2020 r. i ponad 20 proc. więcej niż od stycznia do listopada 2019 roku), ale jest pewien problem.

"Pozwolenia te niekoniecznie są wydawane tam, gdzie najbardziej brakuje mieszkań w ofercie" - mówią deweloperzy i wyjaśniają: "Np. w ubiegłym roku wydano znacznie mniej pozwoleń na budowę, niż wydawano przed epidemią we Wrocławiu (spadek o 40 proc.), w Warszawie (spadek o prawie 20 proc.), czy Gdańsku (spadek o ponad 10 proc.). Działo się to w otoczeniu rekordowego popytu na mieszkania - znacznie większego niż ten, który obserwowaliśmy przed epidemią. Dość mało pozwoleń wydano też w Krakowie czy Gdyni". Z większym optymizmem oceniają sytuację w Łodzi i Poznaniu, gdzie "podaż mieszkań miała szanse za rosnącym popytem".

Mieszkania (zdjęcie ilustracyjne)Coraz mniej Polaków stać na mieszkania. Rozwiązaniem najem społeczny?

"Jak dodamy do tego fakt, że w największych miastach koncentrują się też zakupy generowane przez inwestorów instytucjonalnych, którzy potrafią wtłaczać na rynki największych miast nawet po kilka miliardów złotych kwartalnie (przy popycie generowanym przez indywidualnych nabywców na poziomie 8-10 mld), to mamy prosty przepis na rosnące ceny mieszkań. Te w oczywisty sposób też przekładają się na mniejszy popyt, bo coraz mniej osób stać na zakup mieszkania jeśli ceny rosną nawet o kilkanaście procent rocznie"  - czytamy w informacji HRE Investments.

Więcej o: