Emerytury wzrosną przez Polski Ład. Premier ogłosił nowe zasady i podał próg dochodowy

Polski Ład miał zwiększyć emerytury, ale nie wszystkie. Zasady, które zaczęły obowiązywać na początku roku, okazały się bowiem korzystne dla osób, które otrzymują niskie uposażenia. Seniorzy o nieco wyższych poborach tracili. Ale to ma się zmienić - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ulga dla klasy średniej ma bowiem zostać rozszerzona.

Premier Mateusz Morawiecki w piątek zaprezentował nowe zasady, które wprowadzone zostaną do systemu podatkowego. Szef rządu zapewnił, że Polski Ład będzie korzystniejszy dla emerytów, którzy uzyskują wyższe uposażenia.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy realne jest szybkie porozumienie ws. Turowa? Wiejski: Piłka jest po stronie Polski

Polski Ład. Mniej emerytów straci na zmianach

Nowy system podatkowy sprzyja przede wszystkim osobom, które otrzymują najniższe emerytury. Po wejściu w życie przepisów pojawiły się jednak głosy krytyki. Seniorzy, którzy otrzymują wyższe świadczenia, skarżyli się bowiem na straty.

Jednym z powodów była ulga dla klasy średniej, a w zasadzie jej brak. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim dla osób zatrudnionych na etacie. Obejmuje osoby, które uzyskują dochód wyższy niż 5701 zł brutto. Emerytów o wyższych świadczeniach ulga jednak nie obejmowała. Ale to ma się zmienić.

Polski Ład łaskawszy dla części seniorów. Kto zyska?

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w opublikowanym komunikacie zapewnia, że Polski Ład będzie korzystny nie tylko dla osób zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie. Nie stracić mają też osoby, które otrzymuję emerytury i renty do tego progu. 

KPRM w komunikacie wymienił też zleceniobiorców (a więc osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia). Ulga dla klasy średniej ma być też stosowana w przypadku samotnych rodziców - i w tym wypadku liczy się próg dochodowy. 

Emeryci, którzy mają świadczenia wyższe niż 12,8 tys. zł miesięcznie na reformie podatkowej będą tracić - podobnie jak osoby zatrudnione na etat osiągający tego typu zarobki

Niektórzy emeryci tracili

O tym, że Polski Ład - wbrew zapowiedziom rządu - może jednak obniżać emerytury, w mediach zrobiło się głośno na początku roku. "Nowa emerytura pomniejszona o 86 zł. Można powiedzieć, że polski rząd ukradł mi pieniądze na miesięczny zakup chleba" - pisał jeden z seniorów na forum internetowym. 

Na niższe uposażenia skarżyli się też emerytowani wojskowi. Jednym z poszkodowanych jest mężczyzna, który w wojsku i policji spędził 30 lat. Jego wypłata spadła o 335 zł. "Przez służbę i jej charakter niejednokrotnie zaniedbywałem rodzinę. I co mam w zamian?" - stwierdza. 

Inny z seniorów twierdzi, że otrzymał znacznie niższe uposażenie. "Nie jestem nauczycielem, tylko emerytowanym policjantem. Należę do tej grupy emerytów, którzy powinni się wstydzić przyznać do tego, że mają wysoką emeryturę. Tak ostatnio odbieram sytuację - że to jest właśnie powód do wstydu. Potwierdził to także Polski Ład, w wyniku przyjętych w nim rozwiązań moja emerytura netto została zmniejszona o 430 złotych" - stwierdził. 

Więcej o: