Dzwoni nieznany numer - 222571146. Nie odbierasz? A powinieneś

Numer 222571146 wydzwania do wielu Polaków. Nie ma on jednak nic wspólnego z marketingiem, ani oszustwem. Dlaczego jest tak ważny i dlaczego powinniśmy odebrać połączenie?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o oszustwach, a jedną z częściej używanych metod jest tzw. spoofing. To nic innego, jak próba podszywania się np. pod pracowników banku celem wyłudzenia danych do logowania i wyczyszczenia konta ofiary z wszelkich oszczędności.

Zobacz wideo Bezpieczeństwo danych w telefonie. "*#21#". Dlaczego warto znać ten kod?

222571146 - co to za numer?

Jednak numer 222571146 nie ma nic wspólnego z oszustwem, a gdy do nas zadzwoni - należy go odebrać. Dlaczego? Z tego numeru dzwoni automat sanepidu. Jeśli mamy wątpliwości, numer można sprawdzić w sieci. Internauci również potwierdzają, że można bezpiecznie odebrać połączenie.

Z numeru 222571146 dzwoni automat sanepiduZ numeru 222571146 dzwoni automat sanepidu Źródło: numerytelefonu.com

Automat dzwoni z numeru 222571146, aby powiadomić o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa i przypomnieć o obowiązku izolacji. Jeśli natomiast odsłuchamy wiadomość do końca, dowiemy się, że na czas izolacji możemy otrzymać nieodpłatnie pulsoksymetr - urządzenie, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli saturacji.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjnePracownicy sanepidów pod lupą. Trwa sprawdzanie, kto ma dostęp do danych

Pulsoksymetr najczęściej stosuje się w przypadku osób z chorobami układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem czy cukrzycą, a w ostatnich czasach - w przypadku zachorowania na COVID-19. Dzięki pulsoksymetrowi mamy możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, jak np. niedotlenienie organizmu. Urządzenie szczególnie przydaje się w przypadku osób przechodzących zakażenie lekko lub bezobjawowo.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiKoniec epidemii COVID-19? Ponad 75 proc. Polaków ma inne zdanie [SONDAŻ]

Automat sanepidu może zadzwonić również z podobnego numeru - 222571145 (różni się od poprzedniego tylko ostatnią cyfrą). Połączenie z tego numeru dotyczy osób przebywających na kwarantannie domowej, po wcześniejszym kontakcie z zakażonymi koronawirusem.

Więcej o: