Czarny diament z kosmosu sprzedany. Karbonado zmieni nazwę, by uhonorować kryptowalutę

Enigma, czarny diament z kosmosu został sprzedany na aukcji za 3,16 mln funtów. Dom aukcyjny Sotheby's nie podał nazwiska kupca, ale Richard Heart poinformował, że to on kupił kamień. Założyciel kryptowaluty Hex chce zmienić nazwę diamentu, by uhonorować swoją kryptowalutę i "zbudować jej dziedzictwo".

Enigma ma miliard lat i jest największym oszlifowanym diamentem na świecie. To tzw. karbonado, czyli czarny diament, jego oszlifowanie jest bardzo trudne, niemal niemożliwe. Oszlifowanie Enigmy zajęło trzy lata. Waga tego diamentu to 555.55 karatów. Przed oszlifowaniem ważył ponad 800 karatów.

Kamień znaleziono dość płytko pod powierzchnią ziemi, uważa się więc, że trafił na Ziemię z kosmosu

Zobacz wideo Dominik Szczepański gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (11.02)

Enigma. Czarny diament sprzedany 

Aukcje zorganizował słynny dom aukcyjny w Londynie Sotheby's. Diament wylicytowano za 3,16 mln funtów. Sotheby's potwierdził na Twitterze, że płatność uregulowano w kryptowalutach. Dom aukcyjny nie podał nazwiska kupca.

Ten jednak sam się ujawnił, również na Twitterze. To Richard Heart, który ufundował kryptowalutę Hex.

Kupiłem największy oszlifowany diament świata dla dziedzictwa naszej kultury Hexican

- przekazał Richard Heart. 

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodał, że zmienia jego nazwę z "Enigma" na "Diament Hex.com".

Karbonado są niezwykle rzadkie

Karbonado mają zazwyczaj od 2,6 do 3,8 miliardów lat. Znajdowane są jedynie w Centralnej Afryce i Brazylii. To kolejny argument za ich kosmicznym pochodzeniem. Afryka i Brazylia były bowiem połączone w jeden kontynent przez ponad miliard lat. Wskazuje na to również skład diamentów karbonado, ponieważ nie zawierają minerałów z wnętrza Ziemi. 

Karbonada składają się z losowo rozmieszczonych mniejszych cząstek diamentów. Z tego powodu absorbują więcej światła i stają się czarne. 

Więcej o: