CBA zatrzymało b. wiceprezesa Katowickiego Holdingu Węglowego. Łapówka w formie prowizji

CBA informuje o zatrzymaniu trzech osób, w tym byłego wiceprezesa KHW. Funkcjonariusze zarzucają zatrzymanym przyjmowanie korzyści majątkowych w formie prowizji od każdego pozyskanego zamówienia.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje o zatrzymaniach dokonanych w wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. powoływania się na wpływy w spółce Skarbu Państwa oraz pośrednictwa w uzyskaniu kontraktów handlowych w zamian za korzyść majątkową. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo W warzywach z Hiszpanii przemycano marihuanę i haszysz. Zatrzymano trzech Polaków

CBA w akcji. Żądali prowizji za zlecenia od dużej spółki

Wśród trzech zatrzymanych przez CBA jest były wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego i były członek zarządu spółki. Zrzuty dotyczą lat 2015-2016

"Według śledczych w zamian za obietnicę 15 proc. prowizji od wartości umów, członek zarządu KHW oraz osoby z jego otoczenia zobowiązały się ułatwić jednej z firm zawarcie korzystnych umów na obsługę kadrową dużych podmiotów" - wyjaśnia CBA w komunikacie.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawie prowadzone są dalsze ustalenia i czynności.

Zamek w StobnicyZakaz fotografowania i płot. Byliśmy sprawdzić, jak powstaje zamek

CBA zatrzymało, sąd wydał zgodę na areszt

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowy areszt wobec dwóch zatrzymanych osób. Wobec trzeciej prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł.

Jak informuje CBA, śledztwo zostało wszczęte na podstawie własnych materiałów, zgromadzonych w Delegaturze CBA w Warszawie. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Więcej zatrzymań przez CBA

W środę CBA poinformowało również o zatrzymaniach przeprowadzonych w ramach innego śledztwa. Dotyczyło "zbrodni vatowskiej". W akcji, w wyniku której 20 osobom postawiono zarzuty, brało udział stu funkcjonariuszy.

Wartość faktur tylko w tym wątku sprawy przekracza 7,5 mln zł, zaś kwota ujawnionych dotychczas faktur w toku całego postępowania wynosi około 50 mln zł. Wcześniej - w ramach prowadzonego postępowania -  zarzuty usłyszało 12 osób, w tym osoby publicznie znane. Kwota ujawnionych dotychczas faktur w toku całego postępowania wynosi około 50 mln zł.

Posłuchaj podcastu Odc. 15: Fancy Bears wywołały burzę w polskim internecie. Czym jest NFT?

Zamek w StobicyTak rośnie zamek w Stobnicy. Byliśmy na miejscu i mamy zdjęcia

Więcej o: