Polski Ład dał fiskusowi nową broń. Skarbówka może zajmować ruchomości i zaglądać na konta

Polski Ład ma ułatwić przeprowadzanie kontroli przez urzędników fiskusa, a nawet przyspieszyć zaglądanie na konta Polaków. Zdaniem ekspertów, skarbówka zyskała tak wiele nowych uprawnień, że w praktyce może dochodzić do nadużyć.

Polski Ład to nie tylko rewolucja w podatkach, ale i nowe uprawnienia urzędników. Fiskus może skuteczniej karać przede wszystkim przedsiębiorców. Eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec wskazują kilka nowych instrumentów. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rozmowa o pracy - oczekiwania

Polski Ład w skarbówce. "Nabycie sprawdzające" i "czasowe zajęcie ruchomości"

Pierwsze z nowych narzędzi ma ułatwić kontrolę w sklepach, ale nie tylko. Tzw. nabycie sprawdzające dotyczy bowiem zarówno towarów jak i usług. Pracownik KAS wciela się w klienta i sprawdza, czy wraz z zamówieniem otrzymał paragon. 

"W przypadku nieprawidłowości, sporządzi protokół, w oparciu o który naczelnik odpowiedniego urzędu uruchomi u sprzedawcy kontrolę lub postępowanie podatkowe" - wyjaśniają eksperci. Dodają też, że urzędnik ma prawo zatrzymać wydany towar, jeśli ten ma "być dowodem w sprawie". 

Kolejne narzędzie w rękach fiskusa to tymczasowe zajęcie ruchomości (TZR). Będzie je można zastosować wobec przedsiębiorcy na czas do 96 godzin. W praktyce zajęcie może być dokonane na poczet np. niezapłaconych podatków czy innych należności. Urzędnik będzie mógł zająć samochód, towar w sklepie, wyposażenie biura etc. 

Polski Ład ułatwia sprawdzanie kont Polaków

Kolejna zmiana, którą Polski Ład wprowadził do systemu, to łatwiejsze badanie przepływów finansowych. Od lipca naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie danych. Do tej pory było to trudniejsze. 

"Twórcy Polskiego Ładu dostrzegli, że jak dotąd na etapie wszczęcia postępowania karnego skarbowego w sprawie, a nie przeciw osobie, skarbówka nie mogła występować do banku o udzielenie informacji, bowiem na tym etapie postępowania nie ma mowy o podejrzanym. Polski Ład pozwoli występować z żądaniem ich udzielenia o osobie fizycznej, bez konieczności nadania jej statusu podejrzanego" - tłumaczą analitycy kancelarii Skarbiec. 

Eksperci: Możliwe nadużycia

Ich zdaniem, wyjątkowo szeroki zakres uprawnień urzędników skarbowych może prowadzić do licznych nadużyć. "Zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów, w którym kluczowe znaczenie dla ukształtowania się długofalowych praktyk urzędników i wiążącej wykładni prawnej będą miały prawomocne orzeczenia sądów w sporach przedsiębiorców z fiskusem" - czytamy w komentarzu kancelarii cytowanym przez PIT.pl.

Zmian, które wprowadził Polski Ład, jest więcej. Chodzi m.in. o rozszerzenie katalogu kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym czy możliwość nałożenia kar na podmioty, które uchylają się od kontroli. 

Posłuchaj podcastu Odc. 15: Fancy Bears wywołały burzę w polskim internecie. Czym jest NFT?
Więcej o: