Polski Ład to nie tylko rewolucja w podatkach, ale i nowe uprawnienia urzędników. Fiskus może skuteczniej karać przede wszystkim przedsiębiorców. Eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec wskazują kilka nowych instrumentów.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwsze z nowych narzędzi ma ułatwić kontrolę w sklepach, ale nie tylko. Tzw. nabycie sprawdzające dotyczy bowiem zarówno towarów jak i usług. Pracownik KAS wciela się w klienta i sprawdza, czy wraz z zamówieniem otrzymał paragon.
"W przypadku nieprawidłowości, sporządzi protokół, w oparciu o który naczelnik odpowiedniego urzędu uruchomi u sprzedawcy kontrolę lub postępowanie podatkowe" - wyjaśniają eksperci. Dodają też, że urzędnik ma prawo zatrzymać wydany towar, jeśli ten ma "być dowodem w sprawie".
Kolejne narzędzie w rękach fiskusa to tymczasowe zajęcie ruchomości (TZR). Będzie je można zastosować wobec przedsiębiorcy na czas do 96 godzin. W praktyce zajęcie może być dokonane na poczet np. niezapłaconych podatków czy innych należności. Urzędnik będzie mógł zająć samochód, towar w sklepie, wyposażenie biura etc.
Kolejna zmiana, którą Polski Ład wprowadził do systemu, to łatwiejsze badanie przepływów finansowych. Od lipca naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wystąpić do banku z wnioskiem o wydanie danych. Do tej pory było to trudniejsze.
"Twórcy Polskiego Ładu dostrzegli, że jak dotąd na etapie wszczęcia postępowania karnego skarbowego w sprawie, a nie przeciw osobie, skarbówka nie mogła występować do banku o udzielenie informacji, bowiem na tym etapie postępowania nie ma mowy o podejrzanym. Polski Ład pozwoli występować z żądaniem ich udzielenia o osobie fizycznej, bez konieczności nadania jej statusu podejrzanego" - tłumaczą analitycy kancelarii Skarbiec.
Ich zdaniem, wyjątkowo szeroki zakres uprawnień urzędników skarbowych może prowadzić do licznych nadużyć. "Zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów, w którym kluczowe znaczenie dla ukształtowania się długofalowych praktyk urzędników i wiążącej wykładni prawnej będą miały prawomocne orzeczenia sądów w sporach przedsiębiorców z fiskusem" - czytamy w komentarzu kancelarii cytowanym przez PIT.pl.
Zmian, które wprowadził Polski Ład, jest więcej. Chodzi m.in. o rozszerzenie katalogu kar przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym czy możliwość nałożenia kar na podmioty, które uchylają się od kontroli.