Warszawa. Kuria zbuduje w centrum wieżowiec Roma Tower. Papież Franciszek jest na tak

Ogromny wieżowiec Roma Tower, będący wspólną inwestycją Archidiecezji Warszawskiej i BBI Development ma stanąć w centrum Warszawy. Sprawa tej inwestycji jest na ostatniej prostej - donosi "Wprost". Pełnomocnik Archidiecezji przekazał tygodnikowi, że zostały uzyskane wszystkie konieczne zezwolenia, w tym - od samego papieża Franciszka. Nie ma jeszcze tylko zgody warszawskiego ratusza.
Zobacz wideo Z czego bierze się boom na mieszkania w blokach z wielkiej płyty?

Mierząca 170 metrów Roma Tower ma powstać na kościelnej działce w samym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, w sąsiedztwie hotelu Marriott. Wieżowiec miał tam stanąć już pod koniec 2018 roku. Dlaczego tak się nie stało? Jak tłumaczy muratorplus.pl, na parceli znajduje się m.in. fragment historycznej parafii kościoła św. Piotra i Pawła. Plan zagospodarowania terenu pozwalał na to, by zburzyć plebanię, przeciwko czemu protestowali aktywiści i radni Śródmieścia. Nowe plany nie przewidują likwidacji plebanii, a całość Roma Tower miałaby powstać w miejscu, gdzie teraz jest parking.

Więcej wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Społecznicy chcieli, by działka została objęta ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków. Narodowy Instytut Dziedzictwa przedstawił mu opinię, że choć działka nie ma wartości zabytkowej, to brak zabudowań w tym miejscu zapewnia "właściwą ekspozycję świątyni", czyli kościoła św. Piotra i Pawła. Wobec tego konserwator odmówił objęcia parceli ochroną.

Na budowę Roma Tower trzeba było zgody samego Franciszka

Ostatecznie wieża została dopuszczona do budowy w 2017 roku. Zgodnie z informacjami dewelopera BBI Development, Roma Tower będzie miała powierzchnię ponad 62 tys. mkw. Znajdą się w niej biura, sala konferencyjna, powierzchnie handlowe czy centrum fitness i SPA.

- Misją Kościoła nie jest oczywiście budowanie wieżowców i Kościół wieżowców nie buduje. Natomiast sposób gospodarowania majątkiem, a więc tym, co Kodeks prawa kanonicznego nazywa "dobra doczesne Kościoła", służyć ma misji Kościoła - stwierdził pełnomocnik Archidiecezji Warszawskiej mecenas Artur Nowicki w rozmowie z "Wprost". Dodał, że udało się uzyskać szereg zgód na przeprowadzenie tej inwestycji. - Konieczna była nawet zgoda papieża, którą również otrzymaliśmy - powiedział.

Kiedy ruszy budowa Roma Tower?

Tygodnik "Wprost" poinformował w czwartek (17 lutego), że inwestycja jest już na ostatniej prostej. Muratorplus.pl natomiast studzi emocje i zaznacza, że trzeba jeszcze zgody warszawskiego ratusza, przed którą deweloper będzie musiał przygotować raport środowiskowy. Sama budowa Roma Tower miałaby potrwać 3,5 roku.

Więcej o: