Johnson o planach Putina: "To byłaby absolutna katastrofa". Zapowiada uderzenie w machinę wojenną Rosji

- Obawiam się, że wszystkie dowody wskazują na to, że prezydent Putin jest zdeterminowany, by przeprowadzić na Ukrainę inwazję na pełną skalę - stwierdził premier Boris Johnson. Zapowiedział, że Wielka Brytania nie zawaha się wprowadzić sankcji wobec osób i firm.

Wielka Brytania zamierza zareagować na decyzję, którą poniedziałek ogłosiła Rosja. Władimir Putin uznał bowiem niepodległość tzw. republik położonych na wschodzie Ukrainy. Na ich teren wjechały już "wojska pokojowe" wysłane "na zaproszenie" okupujących je prorosyjskich separatystów. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Marek Ast był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (22.02)

Boris Johnson: Rosja planuje inwazję na pełną skalę. Będą sankcję

Brytyjski premier Boris Johnson twierdzi, że posiada dowody, iż ostatnie ruchy Putina to dopiero wstęp do działań na szerszą skalę. 

- Obawiam się, że wszystkie dowody wskazują na to, że prezydent Putin jest zdeterminowany, by przeprowadzić na Ukrainę inwazję na pełną skalę. By najechać i podporządkować sobie suwerenny kraj. Nie ma wątpliwości: to byłaby absolutna katastrofa - powiedział Boris Johnson.

Dodał też, że Europa nie może pozwolić, by sytuacja na Ukrainie trwała. Zapowiedział też wprowadzenie sankcji. Jak wyjaśnił, będą wymierzone zarówno w konkretne osoby, jak i firmy związane z rosyjskim rządem i gospodarką. 

Mapa konfliktu Tych terenów chce Rosja. "Od Mariupola aż po historyczne granice"

Brytyjski rzecznik rządu: Zachód musi wspierać Ukrainę

Głos w sprawie zabrał też rzecznik rządu Wielkiej Brytanii. - Przywódcy Zachodu zgodzili się na wsparcie Ukrainy w obliczu inwazji. Mimo wszystko powinni jednak kontynuować wysiłki dyplomatyczne do ostatniej możliwej chwili - stwierdził. 

Wczesnym popołudniem, około godziny 13.30 polskiego czasu, premier Boris Johnson wygłosi oświadczenie w Izbie Gmin. Również dziś mamy poznać sankcje, które Londyn nałoży na Rosję.

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Ukraiński minister: Kryminalny czyn Rosji

Decyzję Władimira Putina skomentował Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. - Kreml zrobił kolejny krok w stronę odrodzenia Związku Radzieckiego, razem z nowym Układem Warszawskim i nowym Murem Berlińskim - stwierdził. - Jedyne, co go oddziela od tego celu, to Ukraina i ukraińska armia - stwierdził cytowany przez BBC.

Dodał też, że Ukraina zamierza "bronić swojego domu". - Przed nami trudne wyzwania. Będziemy musieli przezwyciężyć strach i być gotowi na ból. Ale czeka na nas zwycięstwo - podsumował.

Więcej o: