Grażyna Ancyparowicz jest uznaną ekspertką w świecie ekonomii. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, gdzie w 1987 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych, w tym w szeroko pojętej problematyce finansów. Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz.
Oprócz kariery uniwersyteckiej ekonomistka od lat wykorzystują swoją wiedzę w instytucjach państwowych. Do 2011 r. łączyła działalność naukową ze stanowiskiem dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania, a następnie w Głównym Urzędzie Statystycznym. W 2014 została członkinią rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, a w 2015 członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Weszła również w skład rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). W styczniu 2016 z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał weszła w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję, która zakończyła się 9 lutego obecnego roku.
Mimo związania z PiS-em Ancyparowicz nie zawsze przyklaskiwała temu co robiła partia rządząca.
- To, co nazywa rząd pakietem antyinflacyjnym - nie jest pakietem antyinflacyjnym. Jest pakietem na przetrwanie. (…) Ale obawiam się również, że to jest w pewien sposób- taki, który ma pozwolić przetrwać rządowi. Czy przetrwa? Nie wiem. Do wyborów mamy jeszcze półtora roku, może to się okaże wystarczające - mówiła w wywiadzie z biznes24.pl Grażyna Ancyparowicz.
Krytycznie we wspomnianym wywiadzie odniosła się również do Polskiego Ładu.
- Ja przestrzegałam i mówiłam, że nowy ład jest inflacjogenny - bo on przesuwa popyt na artykuły najbardziej poszukiwane i najtańsze, gdzie inflacja od 2006 roku, wskaźnik inflacji taki zagregowany wynosi około 150 punktów - tłumaczyła.
Teraz Grażyna Ancyparowicz swoje pomysły będzie mogła przekazywać bezpośrednio do prezesa NBP Adama Glapińskiego. Oprócz ekonomistki do grona doradców prezesa wcześniej dołączył Jerzy Kropownicki, który również zakończył swoją kadencję w RPP.
Więcej o inflacji przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Kropownicki poinformował wtedy na swoim blogu, że "w RPP zajmował się obserwacją i analizą światowego rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. I będzie to nadal czynił, a ustalenia będzie dostarczał Prezesowi NBP".
Doradcy podpisali umowy do 21 czerwca 2022 roku, czyli do końca kadencji Adama Glapińskiego.