Grażyna Ancyparowicz doradczynią prezesa NBP. Krytykowała Polski Ład

Grażyna Ancyparowicz, była członkini Rady Polityki Pieniężnej zostanie doradczynią prezesa NBP Adama Glapińskiego - poinformował we wtorek PAP. Kadencja w RPP ekonomistki zakończyła się 9 lutego. Umowa z NBP będzie obowiązywać do czerwca obecnego roku.

Grażyna Ancyparowicz jest uznaną ekspertką w świecie ekonomii. Ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, gdzie w 1987 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Specjalizuje się w zagadnieniach makroekonomicznych, w tym w szeroko pojętej problematyce finansów. Jest autorką kilku podręczników, kilkuset artykułów, kilkudziesięciu raportów i ekspertyz.

Zobacz wideo Czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych? Pytamy Ludwika Koteckiego z RPP

NBP. Kim jest nowa doradczyni prezesa?

Oprócz kariery uniwersyteckiej ekonomistka od lat wykorzystują swoją wiedzę w instytucjach państwowych. Do 2011 r. łączyła działalność naukową ze stanowiskiem dyrektora departamentu w Centralnym Urzędzie Planowania, a następnie w Głównym Urzędzie Statystycznym. W 2014 została członkinią rady programowej Prawa i Sprawiedliwości, a w 2015 członkinią Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.  

Grażyna Ancyparowicz, a Prawo i Sprawiedliwość 

Weszła również w skład rady naukowej Spółdzielczego Instytutu Naukowego powiązanej z systemem polskich spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). W styczniu 2016 z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości powołał weszła w skład Rady Polityki Pieniężnej na sześcioletnią kadencję, która zakończyła się 9 lutego obecnego roku. 

Mimo związania z PiS-em Ancyparowicz nie zawsze przyklaskiwała temu co robiła partia rządząca. 

- To, co nazywa rząd pakietem antyinflacyjnym - nie jest pakietem antyinflacyjnym. Jest pakietem na przetrwanie. (…) Ale obawiam się również, że to jest w pewien sposób- taki, który ma pozwolić przetrwać rządowi. Czy przetrwa? Nie wiem. Do wyborów mamy jeszcze półtora roku, może to się okaże wystarczające - mówiła w wywiadzie z biznes24.pl Grażyna Ancyparowicz. 

Krytycznie we wspomnianym wywiadzie odniosła się również do Polskiego Ładu. 

- Ja przestrzegałam i mówiłam, że nowy ład jest inflacjogenny - bo on przesuwa popyt na artykuły najbardziej poszukiwane i najtańsze, gdzie inflacja od 2006 roku, wskaźnik inflacji taki zagregowany wynosi około 150 punktów - tłumaczyła. 

NBP. Nowi doradcy Adama Glapińskiego 

Teraz Grażyna Ancyparowicz swoje pomysły będzie mogła przekazywać bezpośrednio do prezesa NBP Adama Glapińskiego. Oprócz ekonomistki do grona doradców prezesa wcześniej dołączył Jerzy Kropownicki, który również zakończył swoją kadencję w RPP.  

Więcej o inflacji przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Kropownicki poinformował wtedy na swoim blogu, że "w RPP zajmował się obserwacją i analizą światowego rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. I będzie to nadal czynił, a ustalenia będzie dostarczał Prezesowi NBP". 

Doradcy podpisali umowy do 21 czerwca 2022 roku, czyli do końca kadencji Adama Glapińskiego. 

Więcej o: