Rosyjscy oligarchowie stracili 32 mld dol. Jednemu z nich wyparowała 1/3 majątku

Majątek rosyjskich oligarchów skurczył się od początku roku o 32 mld dolarów. Sankcje, jakie nałożył na Rosję Zachód, mogą jeszcze bardziej uderzyć w ich portfele.
Zobacz wideo Sankcje przestraszą Rosję? Legucka: Na razie nie są one zbyt mocne

W Rosji jest 23 miliarderów. Ich majątek stopniał z 375 mld dolarów w zeszłym roku do 343 mld dolarów według stanu na 22 lutego 2022 - podaje Bloomberg. A więc w ciągu niecałych dwóch miesięcy z ich kont wyparowało 32 mld dolarów. 

Rosyjscy oligarchowie tracą na konflikcie z Ukrainą

Listę największych strat wśród rosyjskich miliarderów otwiera Giennadij Timczenko, który jest 118. najbogatszym człowiekiem świata według Indeksu Bloomberga. Jego fortuna tylko w tym roku skurczyła się o 30 proc., do 16 mld dolarów. Timczenko jest właścicielem spółki Novatek, bezpośredniego rywala Gazpromu. Sankcje nałożone przez Zachód już raz uderzyły w jego interesy. Do niedawna był bowiem współwłaścicielem spółki Gunvor, w której udziały musiał sprzedać.  

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Sporo stracił również Leonid Mikhelson, który również ma udziały w Novatek. Majątek oligarchy stopniał o 6,2 mld dolarów. Mikhelson zajmuje 55. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Rosji, a jego aktywa warte są 26,2 mld dolarów. 

Trzecią największą stratę odnotował Vagit Alekperov, który zmniejszył stan posiadania o 3,5 mld dolarów. Na jego kontach znajduje się łącznie 19,5 mld dolarów, co daje mu 95. miejsce na świecie. Alekperov jest prezesem Lukoilu. Akcje spółki spadły w tym roku o 17 proc., uszczuplając również fortunę oligarchy. 

Sankcje uderzają w oligarchów

Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał rozmieszczenie wojska w Donbasie, podpisując w poniedziałek dokumenty o uznaniu niepodległości separatystycznych "republik" Donieckiej i Ługańskiej. Straty rosyjskich oligarchów z dużym prawdopodobieństwem wzrosną, bo z powodu agresji na Ukrainę kolejne kraje wprowadzają sankcje przeciwko Rosji.

Pierwsze wprowadziły już Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Brytyjczycy objęli nimi Giennadija Timczenkę oraz Igora i Borisa Rotenbergów, a także pięć rosyjskich banków.

Unia Europejska również zapowiedziała restrykcje. Jak czytamy w komunikacie PAP, Radio Swoboda od źródeł w Komisji Europejskiej miało uzyskać informacje na temat tego, kogo obejmą. Na liście osób, które mają dotknąć sankcje, mają być: minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, szefowa RT Margarita Simonjanna, szef administracji prezydenta Władimira Putina Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj czy dziennikarz telewizyjny Władimir Sołowjow. 

Więcej o: