Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg, Boris Rotenberg. Kim są Rosjanie, których Londyn objął sankcjami?

Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg, Boris Rotenberg to rosyjscy oligarchowie, na których Wielka Brytania nałożyła restrykcje w związku z wysłaniem przez Rosję wojsk na terytorium "republik" położonych na terytorium Ukrainy. Co łączy ich z Putinem i Gazpromem?

Boris Johnson ogłosił we wtorek objęcie sankcjami pięciu rosyjskich banków oraz trzech osób. To odpowiedź na decyzję Rosji, która uznała niepodległość dwóch samozwańczych republik kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów położonych na wschodzie Ukrainy.

Wśród wskazanych przez brytyjskiego premiera osób znaleźli się: Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg oraz Boris Rotenberg. Cała trójka ma zakaz wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, a ich aktywa w tym kraju zostają całkowicie zamrożone. Kim są Rosjanie, których Londyn objął sankcjami?

Sankcje wobec Rosji. Na czarnej liście Giennadij Timczenko, Igor Rotenberg i Boris Rotenberg

Giennadij Timczenko (angielskojęzyczna pisowna to "Gennady Timchenko") to jeden z rosyjskich oligarchów i miliarder. Jest właścicielem spółki Novatek, bezpośredniego rywala Gazpromu. Według indeksu Bloomberg znajduje się na 96. miejscu najbogatszych ludzi z majątkiem szacowanym na 19,5 mld dol. Sankcje nałożone przez Zachód już raz uderzyły w jego interesy. Do niedawna był współwłaścicielem spółki Gunvor, w której udziały musiał jednak sprzedać. 

Igor Rotenberg to jeden z członków rodu Rotenbergów, do których należy grupa SGM, jedna z największych firm budowlanych w Rosji specjalizujących się w budowie gazociągów i linii elektroenergetycznych. 

Według mediów rodzina Rotenbergów jest bardzo blisko związana z Władimirem Putinem. Ma powiązania z licznymi rosyjskimi firmami działającymi w branży nieruchomości. 

Boris Rotenberg, brat Igora, to drugi ze współudziałowców spółki SGM. Majątek obu szacowany jest przez Forbesa na ok. miliard dolarów. I on uważany jest za jednego z najbardziej zaufanych ludzi Władimira Putina. Do braci należy nie tylko firma budowlana, lecz także jedna z największych w Rosji sieci bankomatów. 

Interesy Rotenbergów i ich firm są bezpośrednio związane z Gazpromem.  

Oprócz miliarderów restrykcjami objęto także pięć rosyjskich banków: General Bank, Promsvyaz Bank, IS Bank, Black Sea Bank, Rossiya.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ast o uznaniu niepodległości republik Ługańskiej i Donieckiej przez Putina: Jest to fikcja

Nie tylko Wielka Brytania wprowadza sankcje wobec Rosji

Sankcje wobec Rosji ogłosił już Londyn, Unia Europejska ma to zrobić we wtorek po południu. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że na czarną listę UE ma zostać wpisanych ponad 350 osób. Będą one miały zakaz wjazdu do Unii i zablokowane aktywa w Europie.

Jeden z unijnych dyplomatów powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że na liście nie ma Władimira Putina. To są propozycje. Restrykcje mają być zatwierdzone dziś po południu. Potrzebna jest do tego jednomyślna zgoda wszystkich krajów członkowskich.

***

Niemcy wstrzymały certyfikację gazociągu, który ma dostarczać surowiec z Rosji. To jeszcze nie oznacza końca projektu Nord Stream 2, ale jest poważnym ostrzeżeniem dla Moskwy w sytuacji nasilenia jej konfliktu z Kijowem. Europejska energetyka jest z Rosją (wciąż) mocno powiązana. Co agresywne działania Rosji oznaczają dla energetyki w Europie? Z czym należy się liczyć, czego obawiać i jak Zachód powinien zareagować? Zapraszamy do przesyłania pytań na adres: news_gazetapl@agora.pl, zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek w programie Q&A.

Więcej o: