Inwestorzy z Azji usłyszeli rosyjskie bomby spadające na Ukrainę. Giełdy w dół

Największe azjatyckie giełdy i spółki odnotowały wyraźne spadki. To najprawdopodobniej reakcja na agresję Rosji, która w czwartek nad ranem polskiego czasu zaatakowała Ukrainę. Reakcja rynków jest też widoczna m.in. w notowaniach ropy naftowej.

Azjatyckie i pacyficzne indeksy zareagowały na doniesienia o ataku, który Rosja przeprowadziła na Ukrainę. Spadki odnotowały najważniejsze indeksy regionu. Nikkei 225 straci 1,93 proc. Hang Seng 3,18 proc., S&P/ASK 200 spadł o 2,99 proc., Nifty 50 o 2,55 proc., a IDX Composite o 1,63 proc. 

Giełda reaguje na atak Rosji. Azja odnotowała spadki

Czerwień zalała też giełdy w Hongkong, Chinach, Australii, Korei Południowej. 

Spadek widać też w przypadku największych spółek. Jeden z największych dotyczy japońskiego Softbank Group, wynosi blisko 7 proc. Spadają też akcje Mitsubishi UFJ (1,45 proc.), Toyota Motor (1,88 proc.) czy Mitsubishi Motor (2,61 proc.).

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sankcje przestraszą Rosję? Legucka: Na razie nie są one zbyt mocne

Ropa naftowa drożeje. Świat reaguje na agresję Rosji

Wykres ropy Crude Oil WTI - NYMEX (CL.F) pokazuje wzrost na poziomie dziennym, kwartalnym i rocznym. Obecna cena "płynnego złota" jest najwyższa nawet w porównaniu z okresem sprzed pięciu lat.  W tym wypadku cena ropy nie przekracza 100 dolarów. Ale drugi z indeksów, obrazujący kurs ropy Brent, pokazuje, że bariera została przekroczona. 

O tym, jak reagują europejskie giełdy i waluty, poinformować będziemy w stanie w nieco późniejszym terminie. Wiadomo już, że notowania rosyjskiej giełdy zostały zawieszone. 

Ukraina potwierdza atak. Rosja: Atakujemy cele wojskowe

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył , że świat powinien natychmiast odłączyć Rosję od systemu SWIFT i przekazać Ukrainie broń. Minister napisał na Twitterze, że w związku z atakiem na jego kraj świat musi działać natychmiast. "Stawką jest przyszłość Europy i świata" - stwierdził szef ukraińskiego MSZ.

Minister Kułeba wskazał także listę rzeczy do zrobienia. Napisał, że na Rosję trzeba natychmiast nałożyć "niszczycielskie" sankcje, w tym odłączyć ją od systemu SWIFT. Jego zdaniem, należy też całkowicie odizolować Rosję "wszelkimi sposobami i we wszystkich formatach". Napisał też, że Ukraina potrzebuje dostaw broni i sprzętu, pomocy finansowej i humanitarnej.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że prowadzi precyzyjny ostrzał obiektów wojskowych na Ukrainie. "Siły Zbrojne Rosji nie prowadzą rakietowego, lotniczego i artyleryjskiego ostrzału miast Ukrainy" - cytuje wypowiedź przedstawiciela resortu agencja Ria Novosti.

Więcej o: