Unia i partnerzy w końcu proponują poważne sankcje. Odcięcie banków od SWIFT i zablokowanie aktywów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiada kolejne, surowe sankcje wobec Rosji, w tym - o co wnioskowała Ukraina - odcięcie części banków z systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

- Społeczność międzynarodowa widzi atak rosyjskiej armii na Kijów oraz inne miasta. Jesteśmy zdecydowani, aby w świetle tych wydarzeń nałożyć bardzo wysoki koszt na Rosję - koszt, który wyizoluje Rosję z międzynarodowych systemów finansowych, a także naszych gospodarek. Uznaliśmy, że należy zdecydowanie zacieśnić naszą międzynarodową odpowiedź - mówiła Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po spotkaniu w ramach grupy G7 - przywódców UE, USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, a także Francji, Niemiec i Włoch.

Pierwszym krokiem będzie usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków ze SWIFT. - Uniemożliwi im to działalność na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. SWIFT to dominujący na świecie globalny system płatności międzybankowych. Odcięcie banków uniemożliwi przeprowadzania większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import - podkreśliła szefowa Komisji.

Ponadto sparaliżowane zostaną aktywa rosyjskiego Banku Centralnego, co zamrozi jego transakcje. - To uniemożliwi Bankowi Centralnemu upłynnienie swoich aktywów - dodała von der Leyen. Aktywa te wynoszą niemal 650 miliardów dolarów. - Unia Europejska wraz z partnerami pracują nad osłabieniem zdolności Putina do finansowania machiny wojennej - podkreśliła szefowa Komisji.

Nowe restrykcje zostaną przedstawione europejskim przywódcom.

Wykluczenie Rosji "symbolicznie dedykowane obrońcom ojczyzny"

Władze Ukrainy od początku wnioskowały o finansowe odcięcie Rosji. - Nasi dyplomaci usilnie i bez wytchnienia walczą o to, by Europa podjęła zdecydowaną i sprawiedliwą decyzję o wykluczeniu Rosji z międzynarodowego systemu rozliczeń SWIFT. Ta decyzja będzie zwycięstwem. Te miliardy zysków dla Rosji to konkretna cena za karygodne wtargnięcie do naszego kraju - powiedział Wołodymyr Zełenski jeszcze przed konferencją szefowej KE.

O zgodzie krajów Zachodu pisał w sobotnie popołudnie szefa ukraińskiego MSZ. Dmytro Kułeba napisał w sieci, że rozpoczęto techniczne przygotowania do podjęcia decyzji o wykluczeniu Rosji ze SWIFT. Jak podkreślił, dzieje się tak między innymi dzięki wysiłkom ukraińskiej dyplomacji i prezydenta. Jak dodał, jest to zwycięstwo, które powinno być - jak napisał - symbolicznie dedykowane obrońcom ojczyzny.

Zobacz wideo Prof. Iwanow: Putin przybiera szaty Łukaszenki i zaczyn walczyć z własnym narodem
Więcej o: