UE uderza w Rosję i Białoruś nowymi zakazami. Nie będzie lotów nad Europą. "Ukręcimy łeb wężowi"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała o kolejnych sankcjach wobec Rosji po jej agresji na Ukrainę. Jak przekazała w niedzielę, zamknięta zostanie m.in. cała przestrzeń powietrzna dla rosyjskich samolotów, nawet tych prywatnych, a propagandowe media (Russia Today, Sputnika oraz ich spółki zależne) nie będą mogły działać w Europie. Nowe sankcje uderzą też bezpośrednio w Alaksandra Łukaszenkę.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, poinformowała w niedzielę o nowych sankcjach nałożonych nie tylko na Rosję, ale również na Białoruś. Unia zapowiada uderzenie w "najważniejsze sektory" białoruskiej gospodarki. 

Zobacz wideo Putin znowu straszy bronią atomową. "Rozkazuję przeniesienie sił odstraszania armii rosyjskiej do specjalnego reżimu służby bojowej"

UE nakłada nowe sankcje. Zamknięta zostanie cała przestrzeń powietrzna

Jak zapowiedziała przewodnicząca KE, zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad Unią Europejską dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować i przelatywać nad terytorium Wspólnoty. 

- Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych - przekazała w niedzielę Ursula von der Leyen. 

Joe BidenJest odpowiedź USA na groźby Putina. "Mamy zdolności by się obronić"

Restrykcjami objęta ma zostać także działalność mediów Kremla - Russia Today, Sputnika oraz ich spółek zależnych. - W bezprecedensowym kroku zakazujemy w Unii uczestnictwa maszyny medialnej Kremla. Russia Today oraz Sputnik, należące do Rosji, nie będą mogły już rozprzestrzeniać swych kłamstw, aby uzasadniać wojnę Putina i siać podziały w naszej Unii - wskazała przewodnicząca Komisji Europejskiej. - Opracowywane są narzędzia pozwalające na wstrzymanie ich "toksycznej i szkodliwej dezinformacji" - dodała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

- Podejmujemy kluczowy krok, aby przykręcić kurek rosyjskiej propagandzie w UE. Ukręcimy łeb wężowi - dodał Joseph Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. 

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje UE też przeciw Łukaszence

Nowy pakiet sankcji ma zostać wymierzony również w reżim Łukaszenki. Ma on uderzyć w najważniejsze białoruskie sektory. - Jest współwinny. Uderzymy w niego dodatkowym pakietem sankcji. Wprowadzimy środki ograniczające najważniejsze sektory, co uniemożliwi eksport produktów - od paliw po tytoń, drewno, cement i stal. Nakładamy na Białoruś ograniczenia eksportowe towarów podwójnego zastosowania, co pozwoli uniknąć ryzyka obchodzenia naszych środków wdrożonych przeciwko Rosji - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Władimir Putin i Wołodymyr ZełenskiZełenski potwierdza. Będą rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji

- Wszystkie te środki przychodzą wraz z pakietem, który zaproponowałam wczoraj wieczorem. W jego ramach ważne rosyjskie banki będą wyłączone z systemu SWIFT. Zamrażamy aktywa rosyjskiego banku centralnego, aby zapobiec finansowaniu wojny. Weźmiemy na celownik aktywa rosyjskich oligarchów - dodała. 

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni, a także innego sprzętu do państwa będącego obiektem ataku. 

Rakiety IskanderWojna w Ukrainie. Rosja wystrzeliła rakiety Iskander z terytorium Białorusi

 ***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: