Pekao S.A. wstrzymuje transakcje w rublach. Jest wpis prezesa banku

"Podjęliśmy decyzję, że Pekao wstrzyma jakiekolwiek transakcje w rublach rosyjskich" - przekazał w poniedziałek wieczorem prezes banku Pekao S.A. Leszek Skiba. Ten krok ma związek z inwazją Rosji na Ukrainę.

Decyzja Pekao S.A. o wstrzymaniu transakcji w rublach rosyjskich obowiązuje od poniedziałku do odwołania.

Jeszcze na początku lutego bank informował o poszerzeniu grupy zagranicznych walut, w których można realizować ekspresowe przelewy. Do grupy tej dołączono m.in. właśnie rosyjskie ruble.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W poniedziałek weszły w życie kolejne unijne sankcje wobec Rosji. Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji, zakazała też transakcji z Bankiem Centralnym Rosji i zamroziła jego aktywa.

Unijna przestrzeń powietrzna została zamknięta dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję.

Rosyjska giełda zawiesza notowaniaSzwajcaria dołączy do unijnych sankcji. Zamrozi rosyjskie aktywa

Jeśli chodzi o uderzenie w Bank Centralny Rosji, Unia zrobiła to razem z grupą G7. - Sparaliżuje to aktywa Banku Centralnego, rezerwy międzynarodowe w krajach grupy G7 - to około połowy rezerw rosyjskiego rządu. To będzie miało bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji - tłumaczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Zobacz wideo Sankcje na Rosję. Jakie realne konsekwencje odczują zwykli obywatele?

Sankcje wobec Rosji

W Unii Europejskiej jest też polityczna zgoda na odcięcie części rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT.

Rosyjski bank centralny podniósł główną stopę procentową z 9,5 do 20 procent. Decyzję w tej sprawie podjęła rada dyrektorów banku. Jej powodem były sankcje, nałożone na Rosję przez kraje zachodnie po ataku na Ukrainę. Kurs rubla do dolara spadł o 30 procent i osiągnął rekordowo niski poziom.

Biały Dom wyraził przekonanie, że wchodzące w życie sankcje wobec Rosji powodują, że Putin traci dostęp do 630 miliardów rezerw walutowych, które Władimir Putin zgromadził przed inwazją na Ukrainę.

**

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj >>>

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: