Świat płaci Rosji nawet 500 mln dolarów dziennie. Jak zatrzymać wojny Putina? Potrzebna "opcja atomowa"

Zachodnie sanckje uderzyły z impetem w rosyjską gospodarkę. Kolejnym krokiem powinien być plan wstrzymania zakupów rosyjskich surowców. Jak to zrobić? Naszym gościem w "Studiu Biznes" jest szef Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys, reporterka Outriders Karolina Baca-Pogorzelska oraz szefowa unijnej agencji do spraw walki z rosyjską propagandą Martyna Bildziukiewicz. Zobacz najnowszy odcinek "Studia Biznes".
Zobacz wideo Świat płaci Rosji miliony dolarów dziennie. Jak zatrzymać machinę wojenną Putina? Potrzebna opcja atomowa

Rosyjska giełda od trzech dni pozostaje zamknięta. Moskwa robi to w obawie przed gigantycznymi stratami. Sankcje uderzyły nie tylko w rosyjski system bankowy, a przede wszystkim w bank centralny. Czy Rosja jest w stanie szybko odbudować gospodarkę, wykorzystując na przykład pomoc Chin? Zapytamy o to prezesa PFR.

Wojna w Ukrainie. W sankcjach potrzebna jest "opcja atomowa". Jak odciąć Rosję od surowców?

"Tylko w 2021 r. Rosja mogła zarobić na eksporcie surowców energetycznych 500 mld zł. Dochody finansują wydatki militarne Kremla" - napisało w swoim najnowszym raporcie Forum Energii. Reuters wylicza, że tylko w październiku 2021 roku świat płacił Rosji za surowce prawie 500 milionów dolarów dziennie. Czy możliwa jest całkowita rezygnacja z rosyjskich paliw kopalnych? To na pewno byłoby trudne, ale wydaje się jedyną drogą, by zatrzymać machinę wojenną Kremla. Jak to zrobić? Zapytamy w "Studiu Biznes" Karolinę Bacę-Pogorzelską z Outriders.

Kolejnym wyzwaniem jest powstrzymanie rosyjskiej dezinformacji. W ostatnich 24h odnotowano ponad 120 000 prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w temacie #Ukraina #wojna #Rosja. To wzrost incydentów o 20000 proc. - podał Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. O to, jak można skutecznie postawić tamę tej wojnie propagandowej, zapytamy Martyna Bildziukiewicz, szefową unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją East Stratcom Task Force.

Więcej o: