We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan odejścia od rosyjskiego gazu. Do końca roku Unia ograniczy zużycie surowca o 2/3, a całkowicie odejdzie od niego w 2023 roku. Sama Polska od gazu z Rosji ma uniezależnić się szybciej.
Kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, minister aktywów państwowych Jacek Sasin deklarował, że Polska jest gotowa na ograniczenie dostaw gazu z Rosji a magazyny są zapełnione w 80 proc. Polityk przekazał, że po zakręceniu kurka przetrwamy co najmniej miesiąc. Dodał, że gaz z Rosji stanowi nieco ponad połowę tego surowca w Polsce.
Sasin dodał, że Polska jest w dobrej sytuacji, ponieważ od lat buduje infrastrukturę, która uniezależnia nas od rosyjskich dostaw, na przykład gazoport w Świnoujściu, oddany do użytku i cały czas rozbudowywany. Zapowiedział również, że na ukończeniu jest gazociąg Baltic Pipe, który łączy Danię, Norwegię oraz Polskę. Dokładniejszy termin jego oddania podał premier Mateusz Morawiecki.
Budowę Baltic Pipe zawieszono w ubiegłym roku. Na początku marca Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy we wschodniej Jutlandii w zachodniej Fionii.
Na temat Baltic Pipe wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki w środę, podczas spotkania z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu
- powiedział premier cytowany przez PAP, podaje Business Insider.
Więcej informacji z kraju i ze świat na stronie głównej Gazeta.pl
Baltic Pipe jest wyjątkowo istotny w osiągnięciu celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Kontrakt PGNiG z Gazpromem na błękitne paliwo wygasa z końcem 2022 roku. Jacek Sasin poinformował, że Polska nie ma zamiaru przedłużać tej umowy. Dostawy z Rosji zastąpi gaz, który popłynie Baltic Pipe.
Jesienią zakończono kluczowy podmorski fragment gazociągu. Wciąż trwają prace na lądzie. W środę poinformowano, że z sukcesem ukończono przewiert Direct Pipe pod Wartą.
Jest to najdłuższe dotychczas zrealizowane przekroczenie w tej technologii o średnicy DN1000 w Polsce. Tym samym ukończyliśmy wszystkie przekroczenia bezwykopowe gazociągu Goleniów-Lwówek
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.
Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.