Morawiecki obiecuje: Za pół roku, pierwszy raz od dekad, będziemy niezależni od rosyjskiego gazu

Zawieszona w ubiegłym roku budowa Baltic Pipe znów ruszyła. - W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek Komisja Europejska przedstawiła plan odejścia od rosyjskiego gazu. Do końca roku Unia ograniczy zużycie surowca o 2/3, a całkowicie odejdzie od niego w 2023 roku. Sama Polska od gazu z Rosji ma uniezależnić się szybciej. 

Kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę, minister aktywów państwowych Jacek Sasin deklarował, że Polska jest gotowa na ograniczenie dostaw gazu z Rosji a magazyny są zapełnione w 80 proc. Polityk przekazał, że po zakręceniu kurka przetrwamy co najmniej miesiąc. Dodał, że gaz z Rosji stanowi nieco ponad połowę tego surowca w Polsce. 

Sasin dodał, że Polska jest w dobrej sytuacji, ponieważ od lat buduje infrastrukturę, która uniezależnia nas od rosyjskich dostaw, na przykład gazoport w Świnoujściu, oddany do użytku i cały czas rozbudowywany. Zapowiedział również, że na ukończeniu jest gazociąg Baltic Pipe, który łączy Danię, Norwegię oraz Polskę. Dokładniejszy termin jego oddania podał premier Mateusz Morawiecki. 

Zobacz wideo Skąd Europa mogłaby sprowadzać gaz? Ekspert wyjaśnia

Baltic Pipe będzie gotowe za pół roku

Budowę Baltic Pipe zawieszono w ubiegłym roku. Na początku marca Duńska Agencja Ochrony Środowiska wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy we wschodniej Jutlandii w zachodniej Fionii.

Na temat Baltic Pipe wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki w środę, podczas spotkania z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.

W ciągu ostatnich pięciu lat zbudowaliśmy gazociąg bałtycki do Norwegii i za pół roku będziemy niezależni, po raz pierwszy od dziesięcioleci, od rosyjskiego gazu

- powiedział premier cytowany przez PAP, podaje Business Insider.

Więcej informacji z kraju i ze świat na stronie głównej Gazeta.pl 

Baltic Pipe jest wyjątkowo istotny w osiągnięciu celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Kontrakt PGNiG z Gazpromem na błękitne paliwo wygasa z końcem 2022 roku. Jacek Sasin poinformował, że Polska nie ma zamiaru przedłużać tej umowy. Dostawy z Rosji zastąpi gaz, który popłynie Baltic Pipe. 

Kolejny fragment Baltic Pipe ukończony

Jesienią zakończono kluczowy podmorski fragment gazociągu. Wciąż trwają prace na lądzie. W środę poinformowano, że z sukcesem ukończono przewiert Direct Pipe pod Wartą. 

Jest to najdłuższe dotychczas zrealizowane przekroczenie w tej technologii o średnicy DN1000 w Polsce. Tym samym ukończyliśmy wszystkie przekroczenia bezwykopowe gazociągu Goleniów-Lwówek

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 


Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: