Koniec Instagrama w Rosji. Jest decyzja Roskomnadzoru i reakcja Mety

Rosja zablokuje dostęp do Instagrama. Roskomnadzor uczynił to na wniosek prokuratury generalnej. Decyzję podjęto w związku z planowaną zmianą regulaminu firmy Meta, która łagodniej będzie podchodzić do treści wojennych.

"Ponieważ użytkownicy Instagrama potrzebują czasu, aby przesłać swoje materiały fotograficzne i wideo do innych sieci społecznościowych oraz powiadomić kontakty i subskrybentów, Roskomnadzor postanowił zakończyć procedurę nakładania ograniczeń na dostęp do Instagrama o północy 14 marca, zapewniając użytkownikom dodatkowy 48-godzinny okres przejściowy" - czytamy w piątkowym komunikacie.

Rosja blokuje serwisy społecznościowe. Meta uznana za "organizację ekstremistyczną"

Rosyjska prokuratura generalna złożyła również do sądu wniosek o uznanie amerykańskiej firmy Meta za "organizację ekstremistyczną" i zakazanie jej działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wszczęto też sprawę z artykułów o wzywanie do działań ekstremistycznych i promowanie terroryzmu.

Wcześniej Rosja zablokowała dostęp do Facebooka, ale nie podjęła tej decyzji w przypadku WhatsAppa.

Więcej o aktualnej sytuacji w Rosji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Meta zmieniła przepisy dotyczące mowy nienawiści w związku z wojną w Ukrainie

Wcześniej firma Meta podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian w regulaminie jeśli chodzi o mowę nienawiści. Przepisy mają zostać złagodzone - informowała Agencja Reutera.

Zmiana będzie czasowa i dzięki niej łagodniej mają być traktowane treści na temat e. Jak wynika z korespondencji moderatorów Facebooka, na którą powołuje się Agencja Reutera, dopuszczalne są już niektóre posty życzące śmierci Władimirowi Putinowi oraz Aleksandrowi Łukaszence.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy ekspresji politycznej, które normalnie naruszałyby nasze zasady. Chodzi np. o nawoływanie do przemocy jak »śmierć rosyjskim najeźdźcom«. Nie dopuścimy jednak do podżegania do przemocy wobec rosyjskich cywilów

- powiedział rzecznik Meta w oświadczeniu.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Andrzej Duda: Agresja Rosji nas zjednoczyła. Nie wiem, czy na taki sukces liczył Putin
Więcej o: