Ulga na internet w PIT 2022. Można odliczyć nawet 1520 zł. Urząd Skarbowy o tym nie przypomni

Trwa okres składania rozliczeń PIT za 2021 r. Podatnicy mogą skorzystać z kilkunastu różnych ulg podatkowych, a jedną z nich jest ulga na internet. Rozliczenia należy dokonać samodzielnie, gdyż po 2 maja Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie, a wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulgi.

Z internetu korzystamy praktycznie codziennie. Przeważająca większość polskich gospodarstw domowych jest podłączona do sieci. Jeśli masz internet, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z popularnej ulgi na internet podczas rozliczania się. Wystarczy spełnić jeden banalny warunek.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Ulga na internet 2022. Dla kogo?

Ulga na internet przysługuje każdemu, kto rozlicza się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Aby móc skorzystać z tej ulgi podatkowej w 2022 roku, wystarczy udokumentować wydatki poniesione na internet w 2021 roku. Rachunki koniecznie muszą zawierać następujące dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwotę do zapłaty.

Warto podkreślić, że z ulgi na internet można skorzystać również w sytuacji, gdy korzystamy z internetu w telefonie komórkowym lub gdy internet jest częścią pakietu, np. telewizja i internet. Ważne, aby w rachunku była przedstawiona dokładna kwota, jaką opłacono wyłącznie za dostęp do internetu. Prawo do tej ulgi podatkowej przysługuje nawet przy wydatku poniesionym w kafejce internetowej.

Więcej o ulgach podatkowych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga na internet w PIT 2022. Jak skorzystać? Ile wynosi ulga?

Z ulgi na internet można skorzystać dwa razy i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. To oznacza, że jeśli w przeszłości dokonaliśmy już takiego odliczenia, to nie możemy z niego skorzystać ponownie - chyba że odliczenia dokonaliśmy w 2021 r. Konieczne jest bowiem zachowanie ciągłości.

Z tytułu użytkowania internetu podatnik może odliczyć od dochodu maksymalnie 760 zł rocznie. Jednak w przypadku małżeństw kwota jest dwukrotnie wyższa i wynosi do 1520 zł.

Przypominamy również, że ulga na internet przysługuje, jeśli dokonujemy rozliczenia samodzielnie. Jeśli nie spełnimy swojego obowiązku, po 2 maja Urząd Skarbowy rozliczy nas automatycznie, lecz wtedy nie będziemy mogli skorzystać z ulg podatkowych.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Ulga na internet 2022. Jaki PIT należy wypełnić?

Jak wspominaliśmy wcześniej, z ulgi na internet mogą skorzystać osoby rozliczające się za pomocą następujących formularzy:

  • PIT-28 - dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • PIT-36 - dla podatników korzystających ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach);
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Aby odliczyć ulgę na internet w 2022 roku, należy wypełnić formularz PIT/0. Kwotę odliczenia od dochodu należy wpisać w części B. w pozycji 31 (w przypadku rozliczenia jako podatnik) lub pozycji 32 (w przypadku rozliczenia jako małżonek).

Zobacz wideo Kotecki z RPP: To jest bardzo zły moment na wprowadzenie Polskiego Ładu
Więcej o: