Mieszkanie Plus. Miażdżący raport NIK. Do użytku oddano tylko 15 tys. lokali

Program Mieszkanie Plus nie wpłynął znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych - wynika z raportu NIK, do którego dotarła Gazeta.pl. Z deklarowanych przez rząd 100 tys. mieszkań, które miały powstać do końca 2019 r., według stanu na 31 października 2021 r. oddano do użytku tylko 15,3 tys. mieszkań.

Mieszkanie Plus to jeden z najbardziej ambitnych i jednocześnie nieudanych planów rządu. Budowa pierwszych mieszkań w ramach tego programu rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Ostatecznie realizacja rządowego programu nie wygląda najlepiej, o czym mówił sam szef rządu. - Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań - mówił pod koniec czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Mieszkanie Plus - więcej na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Budowa nowych mieszkań (zdjęcie ilustracyjne) "Mieszkanie Plus to porażka". Deweloperom nie opłacają się tanie mieszkania

Rządowy program Mieszkanie Plus - liczby

Teraz portal Gazeta.pl dotarł do raportu Najwyżej Izby Kontroli w tej sprawie. Wynika z niego, że według stanu na 31 października 2021 r. do użytku oddano zaledwie 15,3 tys. mieszkań, a 20,5 tys. znajdowało się w budowie. Tymczasem rząd deklarował powstanie 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. Z raportu wynika, że program nie wpłynął więc znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych w naszym kraju.

Przeprowadzone przez NIK audyty wykazały również, iż jedną z głównych przyczyn, która zmniejszała efektywność rządowego przedsięwzięcia miał być brak skutecznych i spójnych ze sobą rozwiązań prawnych, modyfikujących lub wprowadzających nowe instrumenty w ramach poszczególnych działań. Poza tym podejmowane inicjatywy legislacyjne nie zawierały kompleksowych rozwiązań w zakresie zwiększenia podaży gruntów Skarbu Państwa i wykorzystania ich na cele mieszkaniowe, co negatywnie wpłynęło na wzrost dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) realizował swoje zadania w sytuacji braku stabilności warunków prawnych i organizacyjnych, a gospodarowanie nieruchomościami przez tę instytucję prowadzone było bez podstawowych dokumentów, które określałyby kierunki działania i sposoby zagospodarowania nieruchomościami - stwierdzają kontrolerzy NIK.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zamiast Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus - założenia programu

Mieszkanie Plus to program realizowany w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, przyjętego 27 września 2016 r. Jego założeniem jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób, które nie kwalifikują się do przydziału mieszkania socjalnego i komunalnego, a jednocześnie nie posiadają dochodów pozwalających na zakup lub najem mieszkania na warunkach komercyjnych.

Rządowy program ma również poprawić standardy mieszkaniowe w Polsce i zmniejszyć problem przeludnienia mieszkań. Mieszkanie Plus obejmuje okres do 2030 roku i zakłada, że liczba mieszkań w Polsce powinna dorównać średniej Unii Europejskiej (435 mieszkań na 1000 mieszkańców).

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo "Mam odłożone 100 tys. zł. Czy to dobry moment na zakup mieszkania?" [Q&A Gazeta.pl]
Więcej o: