Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Program "Mieszkanie Plus" nie jest zachęcający dla deweloperów, ponieważ koszt budowy metra kwadratowego mieszkania na gruntach należących do Skarbu Państwa ustalono w 2016 roku i wynosi 3 tys. zł/mkw. Deweloperzy wskazują, że w ciągu pięciu lat ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły, a koszt budowy metra kwadratowego pozostał taki sam.
- Dużym minusem jest również schemat zawierana umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję - powiedział Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany przez portalsamorzadowy.pl. - Rządowy program "Mieszkanie Plus" okazał się ogromną porażką, czego nie da się ukryć - dodał.
Z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich wynika, że w ramach programu "Mieszkanie Plus" dotychczas oddano do użytku ok. 1,5 tys. lokali. Tymczasem rządowy program zakładał wybudowanie 100 tys. mieszkań. Dane z końca 2020 r. wskazują, że w budowie pozostawało ok. 26 tys. mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich zauważa, że fiaskiem zakończyła się m.in. budowa osiedla na Ursynowie w Warszawie, gdzie miało powstać ok. 3 tys. mieszkań, a na potrzeby programu "Mieszkanie Plus" zablokowano wiele atrakcyjnych działek znajdujących się w centrach miast, które Skarb Państwa mógł sprzedać pod inwestycje komercyjne.
Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Lokale miały charakteryzować się niskim czynszem oraz możliwością ewentualnego wykupienia mieszkania. Ostatecznie rządowy program zakończył się klęską. - Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program "Mieszkanie Plus" nie spełnił naszych oczekiwań - mówił pod koniec czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.