"Program Mieszkanie Plus to porażka". Deweloperom nie opłaca się budować tanich mieszkań

Zamiast 100 tys. mieszkań na wynajem, w ramach programu "Mieszkanie Plus" wybudowano zaledwie 1,5 tys., czyli mniej niż 2 proc. - wynika z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jak podkreślają deweloperzy, udział w rządowym programie jest nieopłacalny z powodu zaniżonych kosztów budowy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Program "Mieszkanie Plus" nie jest zachęcający dla deweloperów, ponieważ koszt budowy metra kwadratowego mieszkania na gruntach należących do Skarbu Państwa ustalono w 2016 roku i wynosi 3 tys. zł/mkw. Deweloperzy wskazują, że w ciągu pięciu lat ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły, a koszt budowy metra kwadratowego pozostał taki sam.

Blok (zdjęcie ilustracyjne)Coraz więcej chętnych na wynajem mieszkania. Rosną ceny czynszu

Program "Mieszkanie Plus" został zrealizowany w mniej niż 2 proc.

- Dużym minusem jest również schemat zawierana umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję - powiedział Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, cytowany przez portalsamorzadowy.pl. - Rządowy program "Mieszkanie Plus" okazał się ogromną porażką, czego nie da się ukryć - dodał.

Z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich wynika, że w ramach programu "Mieszkanie Plus" dotychczas oddano do użytku ok. 1,5 tys. lokali. Tymczasem rządowy program zakładał wybudowanie 100 tys. mieszkań. Dane z końca 2020 r. wskazują, że w budowie pozostawało ok. 26 tys. mieszkań. Polski Związek Firm Deweloperskich zauważa, że fiaskiem zakończyła się m.in. budowa osiedla na Ursynowie w Warszawie, gdzie miało powstać ok. 3 tys. mieszkań, a na potrzeby programu "Mieszkanie Plus" zablokowano wiele atrakcyjnych działek znajdujących się w centrach miast, które Skarb Państwa mógł sprzedać pod inwestycje komercyjne.

Jarosław Kaczyński i Jarosław GowinSpołeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zamiast Mieszkania Plus

Mateusz Morawiecki przyznał, że program "Mieszkanie Plus" nie spełnił oczekiwań

Budowa pierwszych mieszkań w ramach programu "Mieszkanie Plus" rozpoczęła się w grudniu 2016 r. Lokale miały charakteryzować się niskim czynszem oraz możliwością ewentualnego wykupienia mieszkania. Ostatecznie rządowy program zakończył się klęską. - Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program "Mieszkanie Plus" nie spełnił naszych oczekiwań - mówił pod koniec czerwca 2021 r. premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zobacz wideo Skąd się bierze patodeweloperka? Narkun: Deweloperzy wykorzystują to, co daje im prawo
Więcej o: