Wspólne zakupy gazu i wypełnienie magazynów. Plan KE ma chronić przed wysokimi cenami energii

Komisja Europejska opublikowała plan, w którym proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów tym surowcem. Propozycja ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw i przeciwdziałać wysokim cenom energii. KE ogłosiła również plan wsparcia dla rolników i zapewnienia łańcuchów dostaw.

- W związku z burzliwymi czasami Europa musi podjąć szybkie działania, aby zapewnić dostawy energii na następną zimę i doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Dzisiejsze propozycje to kolejny krok - powiedziała w środę europejska komisarz ds. energii Kadri Simson.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Komisja Europejska ma plan. Proponuje zapełnić magazyny gazem, aby przygotować się na kolejną zimę

Zgodnie z opublikowanym dziś planem, Komisja Europejska proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem. Działania te mają zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym unijnym szczycie w Brukseli - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 80 proc. w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. W kolejnych latach ma to być 90 proc. Teraz, w niektórych krajach, stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej.

Co więcej, w kilku krajach, np. w Niemczech, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. Rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązanie, także wobec dostawców z krajów spoza Unii. Ponadto Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, aczkolwiek będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić. Założenie Komisji jest takie, że powstanie grupa zadaniowa, która będzie koordynowała zakupy. Komisja tłumaczy, że chodzi o lepszą pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami i niższe ceny.

Komisja Europejska proponuje również złagodzenie rygorystycznych w Unii zasad przyznawania pomocy publicznej. Chodzi o wsparcie tych firm, które ucierpiały w wyniku wysokich cen energii.

Więcej o energetyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Unia Europejska pomoże rolnikom. "Jest rolniczym supermocarstwem"

W reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę Komisja Europejska ogłosiła również plan wsparcia dla rolników i zapewnienia łańcuchów dostaw. Propozycje przedstawił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

- Unia Europejska jest rolniczym supermocarstwem. Zapewnimy naszym rolnikom pełne wsparcie Komisji, by odpowiedzieć na globalne zapotrzebowanie na żywność - powiedział Janusz Wojciechowski, podkreślając konieczność wzmocnienia łańcuchów dostaw żywności.

Bruksela proponuje m.in. uruchomienie rezerwy kryzysowej w wysokości 500 mln euro, z możliwością podwojenia tej kwoty. Jest też zgoda na pomoc publiczną do 35 tys. euro dla firm dotkniętych kryzysem w sektorze rolnym i rybołówstwie.

W propozycjach Komisji jest zgoda na dopłaty do nawozów sztucznych oraz interwencję na rynku wieprzowiny. Bruksela proponuje też czasową rezygnację z obowiązkowego zazieleniania i więcej zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?
Więcej o: