Rosja werbuje szpiegów w Estonii. Służby specjalne rekrutują osoby, które jeżdżą po ser i paliwo

Rosyjski wywiad próbuje werbować szpiegów, aby zdobyć informacje na temat sytuacji na granicy z Estonią i dowiedzieć się, jak potajemnie pokonać przejście - ostrzegł estoński minister spraw wewnętrznych. Rosjanie mogą również podżegać mieszkańców do podejmowania działań przeciwko własnemu państwu.

Rosja podejmuje działania szpiegowskie przeciwko Estonii. W ostatnich tygodniach, wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, operacje prowadzone przez rosyjskich agentów uległy "znacznemu wzmożeniu" - przekazał w rozmowie z "The Times" Kristian Jaani, minister spraw wewnętrznych Estonii.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Estoński statek Helt zatonął na Morzu Czarnym Estoński statek Helt zatonął. Rosjanie użyli go jak "żywej tarczy"

Estonia na celowniku rosyjskich agentów

Polityk wyjaśnił, że celem rosyjskiego wywiadu są m.in. osoby, które jeżdżą do Rosji po paliwo lub do Estonii po sery. Istnieją obawy, że niektórzy obywatele mogą nieświadomie zostać zwerbowani jako szpiedzy, aby eskalować napięcia, destabilizować protesty, fotografować infrastrukturę wojskową, a nawet gromadzić informacje na temat prowadzonej przez Brytyjczyków misji NATO - podaje "The Times".

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) umieściła na przejściach granicznych plakaty, które informują o rekrutacji prowadzonej przez rosyjskie i białoruskie służby - powiedział Kristian Jaani. Wyjaśniono na nich, że współpraca z tymi służbami jest przestępstwem i podlega karze, ale obywatele mogą dobrowolnie zgłosić się na policję, aby otrzymać pomoc.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Maria Zacharowa Rosja z niepokojącym komunikatem. MSZ ostrzega Wilno, Rygę i Tallin

Estonia ostrzega swoich obywateli i zachęca, aby zgłaszano próby rekrutacji

Estońskie służby również w mediach społecznościowych ostrzegają przed rosyjską i białoruską działalnością szpiegowską oraz zachęcają obywateli, aby zgłaszali wszelkie próby rekrutacji bądź nawiązania kontaktu. "Lepiej, żebyś przyszedł do nas z tymi informacjami, zanim to my przyjdziemy do ciebie" - czytamy na Twitterze. Poniższe wpisy zostały opublikowane w czterech językach: angielskim, ukraińskim, estońskim i rosyjskim.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Morawiecki: Dotychczasowe sankcje są niewystarczające. "Jeśli Putin złamie Ukrainę, to za rok, dwa przyjdzie po kolejne cele"
Więcej o: