500 plus. Do kiedy można złożyć wniosek? Jeśli się spóźnisz, nie dostaniesz wyrównania

ZUS przyjmuje od początku lutego wnioski o 500 plus na kolejny rok. Warto zrobić to w terminie, bo osoby, które się spóźnią, nie dostaną wyrównania. Do kiedy trzeba złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Od ubiegłego roku 500 plus nie jest już przyznawane bezterminowo, do czasu osiągnięcia przez dziecko dorosłości. Świadczenie trzeba odnowić co roku i złożyć na nowo wniosek. W lutym rozpoczął się nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który przypada od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus należy złożyć do 30 czerwca 2022. Dzięki temu ZUS będzie mógł wypłacić wyrównanie za czerwiec, gdy już przysługuje wypłata.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W przypadku spóźnienia świadczenie wciąż będzie nam przysługiwało na następne miesiące. ZUS nie wypłaci jednak wyrównania za okres od 1 czerwca. Toteż złożenie dokumentów pod koniec lipca oznacza wypłatę tylko za lipiec (i ew. kolejne miesiące). Jeśli wniosek wpłynie pod koniec sierpnia, wypłata nie obejmie wyrównania za czerwiec i lipiec. Ta zasada dotyczy wszystkich wniosków złożonych po 30 czerwca.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

O 500 plus nie można ubiegać się na papierze. Od tego roku wnioski mogą być składane tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną. 

Ponadto obsługą 500 plus zajmują się już nie gminy, ale ZUS. Świadczenie jest wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe. 

Osoby, które mają problem z internetem, mogą liczyć na pomoc ZUS i niektórych placówek Poczty Polskiej. Pracownicy pomogą w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełnieniu wniosków o świadczenie

- mówiła na początku lutego prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: