Holendrzy nie chcą rosyjskiego gazu, więc przykręcają kurek. Mają obniżyć temperatury w domach

Rząd Niderlandów rozpoczął kampanię mającą na celu zachęcenie obywateli do obniżenia temperatury w domach. Ma to na celu zmniejszenie zużycia gazu ziemnego oraz obniżenia kosztów ogrzewania.

W ramach oszczędności w budynkach rządowych w zimę temperatura zostanie obniżona z 21 do 19 stopni Celsjusza. Rząd zapowiada również ograniczenie używania klimatyzacji w miesiącach letnich, by zmniejszyć zużycie energii. "Rachunki za energię rosną. Musimy uniezależniać się od gazu z Rosji oraz walczyć zmianami klimatycznymi" - czytamy w apelu holenderskiego rządu.

Kampania "Zet ook de knop om" (tłum. przekręć przełącznik) ma również zachęcać do częstszego korzystania z prysznica, a nie kąpieli w wannie oraz ustawienia termostatów w domach na maksymalnie 19 stopni Celsjusza i korzystania z ciepłych swetrów i skarpetek w razie potrzeby.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Do udziału w kampanii zachęcane są również firmy prywatne działające na terenie Niderlandów.

Litwa pierwsza w UE bez rosyjskiego gazu

W sobotę litewskie władze podały, że Litwa jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zrezygnowała całkowicie z importu rosyjskiego surowca. Przyłączają się do niej kolejne państwa bałtyckie. 

Jak powiedział w łotewskim radiu Uldis Bariss, dyrektor generalny firmy "Conexus Baltic Grid", od 1 kwietnia rosyjski gaz nie trafia na Łotwę, Litwę i do Estonii. Kraje bałtyckie wykorzystują obecnie surowiec z rezerw, które znajdują się w łotewskim magazynie podziemnym. Wczoraj litewski resort energetyki podał, że od początku tego miesiąca litewski system przesyłowy funkcjonuje bez importu rosyjskiego gazu. Surowiec dostarczany jest przez terminal skroplonego gazu ziemnego w Kłajpedzie. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda napisał na Twitterze, że jego kraj przed laty podjął decyzje, które dziś "bezboleśnie pozwalają zerwać więzi energetyczne z agresorem". "Jeśli my to mogliśmy zrobić, to reszta Europy też to może" - zaznaczył litewski przywódca.

Zobacz wideo Czy wojna w Ukrainie przyczynia się do rewolucji w polskiej polityce energetycznej? Ekspert wyjaśnia
Więcej o: