Od 1 kwietnia - w ramach wypłat 13. emerytury - na kontach seniorów znalazło się niemal 3,2 miliarda złotych - informuje resort rodziny i polityki społecznej. Świadczenie otrzymała prawie jedna czwarta uprawnionych.
13. emerytura wypłacana jest w tym roku w sześciu terminach, wraz z kwietniowymi emeryturami i rentami. Wypłaty w ramach drugiej transzy przypadają na 5 i 6 kwietnia. Całkowity koszt tegorocznych "trzynastek" szacowany jest na kwotę 13,1 miliarda złotych i otrzyma je około 10 milionów osób. Zgodnie z przepisami, przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do świadczenia wypłacanego przez ZUS.
13. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w 2019 roku, a rok później stała się świadczeniem gwarantowanym ustawowo. Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
"Trzynastka" jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o inne świadczenia, dodatki, zasiłki i dodatkowe wsparcie. Aby otrzymać "trzynastkę", nie trzeba składać dodatkowych wniosków. Jak wskazuje resort rodziny, łączna kwota wypłat z tytułu trzynastej emerytury w latach 2019-2022 wyniesie 47,8 miliarda złotych.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Ze względu na inflację i wzrost cen, w tym roku 13. emerytura jest znacznie wyższa niż w ubiegłych latach. Przedstawiamy wysokość trzynastki po waloryzacji:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.