Waldemar Buda nowym ministrem rozwoju i technologii. Andrzej Duda podpisał wniosek. "Gratuluję"

Prezydent Andrzej Duda powołał Waldemara Budę na nowego ministra rozwoju i technologii. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Nowaka, którego zdymisjonował 24 marca premier Mateusz Morawiecki.

Waldemar Buda został powołany na stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii na wniosek Mateusza Morawieckiego. W piątek odebrał nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze ustalenia Gazety.pl.

- Gratuluję tej nominacji i dziękuję za jej przyjęcie - powiedział prezydent.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Piotr Nowak mówił, że KPO zostanie odblokowane "lada chwila". I lada chwila stracił funkcję

Waldemar Buda zastąpi na ministerialnym stanowisku Piotra Nowaka, który 24 marca został zdymisjonowany przez premiera Mateusza Morawieckiego, a w czwartek (7 kwietnia) otrzymał akt odwołania od Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, nieoficjalnym powodem dymisji Nowaka miała być jego zapowiedź, że "lada chwila" Komisja Europejska pozwoli na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy (KPO), czyli odblokowania środków z funduszu odbudowy. Jak później tłumaczył rzecznik rządu Piotr Müller, "nie ma jeszcze politycznego porozumienia z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy". - Chciałbym być takim optymistą, jak minister rozwoju Piotr Nowak, ale jest jeszcze trochę rzeczy do dopięcia ws. KPO - mówił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Kim jest Waldemar Buda?

Waldemar Buda od 15 listopada 2019 r. obejmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Wcześniej, od 4 czerwca 2019 r., pełnił tę funkcję w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W 2011 r. uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 r. jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

Waldemar Buda od 2014 r. był radnym w Radzie Miejskiej w Łodzi. W 2015 r. działał w biurze pomocy prawnej kandydata na prezydenta RP Andrzeja Dudy. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. został posłem na Sejm RP i zajął się prawem lokatorów i ochroną praw spółdzielców. Współtworzył także ustawę dotyczącą komorników sądowych oraz uczestniczył w pracach nad zmianami w Kodeksie Postępowania Cywilnego. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Zobacz wideo Kiedy trafią do nas pieniądze z KPO? Pytamy członka Rady Polityki Pieniężnej
Więcej o: