Prezydent podpisał szereg ustaw, w tym o pomocy Ukraińcom. Będą mogli pracować w Polsce jako lekarze

Prezydent podpisał szereg ustaw, w tym o pomocy Ukraińcom i o embargu na rosyjski węgiel. Akceptację głowy państwa zyskała też między innymi ustawa zakazująca zmian niektórych patronów ulic, pomników i innych obiektów.

Wcześniej prezydent podpisał ustawę wprowadzającą embargo na import węgla z Rosji oraz możliwości zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.

Prezydent podpisał ustawę o pomocy Ukraińcom

W nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawarto m.in. przepisy umożliwiające tymczasowe dopuszczenie do zawodu lekarza Ukraińców w Polsce. Będą mogli udzielać pomocy psychologicznej rodakom, którzy nie znają języka polskiego. Ustawa usprawnia też proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy i wprowadza możliwość przekazywania przez Polskę leków na Ukrainę. Powołuje także Fundusz Gwarancji Kryzysowych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nowe przepisy wchodzą w życie z mocą wsteczną od 24 lutego, czyli od dnia ataku Rosji na Ukrainę.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo

Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie nazw ulic oraz inne dokumenty

Prezydent Andrzej Duda podpisał również ustawę o ochronie dziedzictwa narodowego związanego z nazwami obiektów przestrzeni publicznej oraz pomnikami. Zakazuje ona zmian patronów ulic i innych obiektów, jeśli upamiętniają one historycznych władców państwa polskiego, ojców niepodległości oraz osoby zasłużone dla budowania i umacniania państwa polskiego, tożsamości narodowej lub dla rozwoju społeczeństwa, w tym osoby ogłoszone jako święte lub błogosławione przez Kościół katolicki lub inny kościół chrześcijański.

Projekt ustawy pojawił się po tym, jak radni Warszawy sugerowali możliwość zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet.

Prezydent podpisał też ustawę o utworzeniu Politechniki Morskiej w Szczecinie na bazie obecnej Akademii Morskiej. Nowa uczelnia ma funkcjonować od 1 września. Andrzej Duda podpisał również nowelizację ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, a także nowelizację prawa wodnego, która upraszcza zasady i skraca procedury utworzenia kąpielisk wodnych.

Więcej o: