Rumunia zamknęła port dla rosyjskich statków. Nawet dla tych, które już zdążyły zmienić banderę

Rumunia wprowadziła zakaz, który obejmie rosyjskie statki. Okręty czy żaglowce, które pływają lub pływały pod rosyjską banderą, nie wpłynął do rumuńskich portów.

Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do tego, że wszystkie kraje świata wyrażają swój sprzeciw wobec działań Rosji i maksymalnie ogranicza kontakty z ojczyzną Władimira Putina. Państwa Unii Europejskiej oraz USA regularnie nakładają na Rosję sankcje, a pojedyncze kraje dokładają jeszcze swoje ograniczenia. W sobotę o takich działaniach poinformowała Rumunia.  

Zobacz wideo Róża Thun: Ciśniemy, żeby na Rosję zostało nałożone pełne embargo

Rumunia. Zamknięto porty dla rosyjskich statków

Onet.pl donosi, że rumuńskiej administracja morska zamyka porty dla rosyjskich statków. Zakaz wpływania w tą przestrzeń będzie dotyczyć zarówno statków, które aktualnie pływają pod rosyjską banderą, jak i tych, które zmieniły ją po 24 lutego, czyli pierwszym dniu wojny, w celu uniknięcia reperkusji.  

Zakaz przewiduje jednak wyjątki. Dotyczyć one będą sytuacji gdy statek będzie wymagał natychmiastowej pomocy, poszukiwał schronienia, lub potrzebował awaryjnego zatrzymania się w porcie ze względów bezpieczeństwa, lub w celu ratowania życia ludzi znajdujących się na pokładzie.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Oprócz bezpieczeństwa załogi wyjątki dotyczyć będą również bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej. Bowiem ograniczenia nie wpłyną również na statki przewożące do UE takie towary jak tytan, aluminium, ruda żelaza, miedź, nikiel, pallad, niesankcjonowane produkty farmaceutyczne, żywność, paliwo jądrowe i niektóre inne produkty. Oczywiście zakaz nie obejmie też tankowców  z gazem i ropą.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: