Chiny chcą "Zero COVID", a mogą wyhamować światową gospodarkę. Wszystkim grozi wyższa inflacja

Chińskie władze tak zaciekle zwalczają wszelkie ogniska koronawirusa, że zagrażają gospodarce. I to nie tylko swojej, ale i globalnej. Polityka "Zero Covid" oznacza w praktyce zamknięcie w domach milionów pracowników fabryk. Czy świat znów musi być gotowy na zaburzone łańcuchy dostaw? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to dr Michał Bogusz. Rafał Sadoch, analityk mBank, opowie z kolei, co grozi polskiej walucie.
Zobacz wideo "Studio Biznes". Tak Chiny walczą z kolejną falą COVID-19

Polski rząd ogłasza kolejny sukces w walce z pandemią COVID-19. Wskaźnik zachorowań spadł z poziomu tysięcy w marcu do setek w marcu. Znoszone są kolejne restrykcje, takie jak noszenie maseczek, znikają ograniczenia dotyczące miejsc publicznych.

Chiny znów walczą z epidemią COVID-19. Tak zaciekle, że zagrażają gospodarce

Gdy Europa próbuje zapomnieć o trwającej dwa lata pandemii, Chiny walczą z kolejną jej falą. I to w sposób wyjątkowo zaciekły. Polityka "Zero COVID" sprawiła, że na kwarantannie przebywa już 25 mln osób. To w dużej mierze pracownicy fabryk, mieszkańcy dużych ośrodków przemysłowych. Czy Państwo Środka "przedawkowało" lek na koronawirusa? Jakie mogą być globalne konsekwencje drastycznego zwalczania pandemii?

W programie "Studio Biznes" wyjaśni to ekspert. Dr Michał Bogusz z serwisu zawielkimmurem.net, ekspert OSW - opowie o tym, w jakim stanie jest chińska gospodarka. Co jest dla niej większym zagrożeniem. Pandemia? A może wojna w Ukrainie?

Polski złoty jednak słaby? Ekspert o kursach walut

Rafał Sadoch, analityk mBank Dom Maklerski, w drugiej części programu odpowie na pytania Łukasza Kijka dotyczące kursu walut. Złoty ma bowiem za sobą okres walki o umocnienie. Czy polityka Narodowego Banku Polskiego pomogła polskiej walucie? A może osłabienie złotego okazało się korzystne dla budżetu. NBP ogłosiło bowiem, że w roku 2021 osiągnęło najwyższy w historii zysk wynoszący 11 mld zł. 95 proc. tej kwoty trafi do kasy Ministerstwa Finansów. 

W kolejnej części programu Daniel Maikowski weźmie na warsztat laptop Realme Book Prime. Czy marka znana głównie ze smartfonów i smartwatchy wypuściła na rynek warte uwagi urządzenie? Zapraszamy do obejrzenia programu. Nie zabraknie w nim też akcentów motoryzacyjnych. Redakcja moto.pl przyjrzała się bowiem z bliska wyjątkowemu samochodowi. Jak sprawdza się Porsche Taycan GTS? 

Emisja programu "Studio Biznes" o godz. 12.00 na stronie głównej Gazeta.pl. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: