Dodatkowe 500 plus. Wnioski z błędami. ZUS czeka na poprawki, by wysłać pieniądze

Dodatkowe 500 plus, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie niektórym osobom wypłacony z opóźnieniem. Związane jest to z błędami we wnioskach. ZUS informuje o tym rodziców i prosi o poprawki w dokumentach.

Wraz z początkiem roku PiS wprowadził Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Świadczenie skierowane jest do rodzin, przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Jak podaje gov.pl: "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci". 

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Kwotę dostaną w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od tego, jak wybiorą.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Dodatkowe 500 plus na dziecko. Problemy z wnioskami

W tym roku programem 500 plus na dziecko ma być objęte 615 tys. dzieci. Jak dowiedziała się PAP, dotąd wpłynęły 502 tys. wniosków. Z tego 498 tys. już rozpatrzono. W niektórych przypadkach ZUS musi jednak czekać na poprawki w dokumentacji. Jeśli wniosek tego wymaga, ZUS zaznacza tę informację w PUE ZUS, a następnie informuje o tym rodzica mailowo oraz SMS-owo. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Większość wniosków jest rozpatrywana automatycznie. Urzędnicy sprawdzają tylko te, w których pojawia się błąd. 

Realizujemy wnioski tak, aby jak najszybciej przyznać pieniądze z programu. Zauważyliśmy jednak, że w niektórych wnioskach pojawiały się niezgodności informacji. To wpływa na wydłużenie realizacji złożonych dokumentów. W takich przypadkach ZUS kontaktuje się z osobą, która złożyła wniosek, w celu wyjaśnienia danej sprawy

 - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, podaje Business Insider.

Wnioski o dodatkowe 500 plus. Jakich błędów się wystrzegać?

Najczęstsze błędy dotyczą numeru PESEL. Zamiast niego rodzice wpisują numer z dowodu tożsamości lub innego dokumentu, i załączają odpis aktu urodzenia. Podawany jest też numer PESEL rodzica, zamiast dziecka. Zdarza się również, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na jedno dziecko. 

Więcej o: