500 plus. Kończy się czas na złożenie wniosku. Chodzi o zachowanie ciągłości wypłat

Dla zachowania ciągłości wypłat świadczenia 500 plus, konieczne jest złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy w odpowiednim terminie. Do kiedy można składać wnioski i jak to zrobić?

Wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. można składać już od początku lutego. Aby zachować ciągłość wypłat, wniosek należy złożyć do końca kwietnia.

Więcej informacji o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek? Jak to zrobić?

"W ubiegłym roku nie było konieczności składania nowego wniosku o świadczenie. W tym roku trzeba to zrobić. Ważna informacja dla rodziców i opiekunów jest taka, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia. Nie warto zwlekać" - powiedziała ministerka Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie.

Wniosek o świadczenie 500 plus można składać na trzy sposoby:

  • przez portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS);
  • przy pomocy bankowości elektronicznej.

Przypominamy, że wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze trafią na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe i nie ma możliwości wypłat pieniędzy w gotówce. W przypadku problemów ze złożeniem wniosku można zgłosić się po pomoc do ZUS-u.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

500 plus. Co jeśli wniosek zostanie złożony po 30 kwietnia? 

"Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500+ nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy" - czytamy na gov.pl.

Jeśli więc złożymy wniosek w maju, wypłata świadczenia z wyrównaniem za czerwiec nastąpi do 31 lipca. Analogicznie, złożenie wniosku do końca czerwca skutkuje wypłatą z wyrównaniem za czerwiec i lipiec do 31 sierpnia. Jeśli natomiast wniosek złożymy po 30 czerwca, świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożony został wniosek. 

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: