500 plus. Kończy się czas na złożenie wniosku. Chodzi o zachowanie ciągłości wypłat

Dla zachowania ciągłości wypłat świadczenia 500 plus, konieczne jest złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy w odpowiednim terminie. Do kiedy można składać wnioski i jak to zrobić?

Wnioski o świadczenie Rodzina 500 plus na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. można składać już od początku lutego. Aby zachować ciągłość wypłat, wniosek należy złożyć do końca kwietnia.

Więcej informacji o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (zdjęcie ilustracyjne)Dodatkowe 500 plus. Wnioski z błędami. ZUS czeka na poprawki

Rodzina 500 plus. Do kiedy złożyć wniosek? Jak to zrobić?

"W ubiegłym roku nie było konieczności składania nowego wniosku o świadczenie. W tym roku trzeba to zrobić. Ważna informacja dla rodziców i opiekunów jest taka, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia. Nie warto zwlekać" - powiedziała ministerka Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie.

Wniosek o świadczenie 500 plus można składać na trzy sposoby:

  • przez portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
  • za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS);
  • przy pomocy bankowości elektronicznej.

Przypominamy, że wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze trafią na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe i nie ma możliwości wypłat pieniędzy w gotówce. W przypadku problemów ze złożeniem wniosku można zgłosić się po pomoc do ZUS-u.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Kielce, 11 kwietnia 2022 roku. Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy, przy ul. Paderewskiego 49/51 .Rodzinny Kapitał Opiekuńczy również dla Ukraińców. Dodatkowe 12 tys. zł

500 plus. Co jeśli wniosek zostanie złożony po 30 kwietnia? 

"Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia br., otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 r. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500+ nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy" - czytamy na gov.pl.

Jeśli więc złożymy wniosek w maju, wypłata świadczenia z wyrównaniem za czerwiec nastąpi do 31 lipca. Analogicznie, złożenie wniosku do końca czerwca skutkuje wypłatą z wyrównaniem za czerwiec i lipiec do 31 sierpnia. Jeśli natomiast wniosek złożymy po 30 czerwca, świadczenie przysługiwać będzie od miesiąca, w którym złożony został wniosek. 

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?
Więcej o: